Pregled bibliografske jedinice broj: 752981
Geografija Hrvatske
Geografija Hrvatske // Hrvatska na prvi pogled: udžbenik hrvatske kulture / Udier, Sanda Lucija (ur.).
Zagreb: FF Press, 2014. str. 8-49
CROSBI ID: 752981 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Geografija Hrvatske
(The Geography of Croatia)
Autori
Opačić, Vuk Tvrtko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, stručni
Knjiga
Hrvatska na prvi pogled: udžbenik hrvatske kulture
Urednik/ci
Udier, Sanda Lucija
Izdavač
FF Press
Grad
Zagreb
Godina
2014
Raspon stranica
8-49
ISBN
978-953-175-514-6
Ključne riječi
geografija, Hrvatska, geografski položaj Hrvatske, geografski smještaj Hrvatske, prirodno-geografska obilježja Hrvatske, stanovništvo i naseljenost Hrvatske, gospodarstvo Hrvatske
(geography, Croatia, geographic position of Croatia, geographic location of Croatia, natural-geographic characteristics of Croatia, population of Croatia, Croatia's economy)
Sažetak
Republika Hrvatska država je na razmeđi Srednje, Južne i Jugoistočne Europe. Obuhvaća Panonsko-peripanonsku regiju na sjeveru i istoku, Primorsku regiju uzduž razvedene obale Jadranskoga mora na zapadu i jugu te Planinsko- kotlinsku regiju između njih, izduženu u smjeru pružanja planinskoga sustava Dinarida. Premda površinom i brojem stanovnika relativno malena, Hrvatska je zemlja burne prošlosti u čijem su prostornom razvoju važnu ulogu imali utjecaji različitih kulturno-civilizacijskih krugova. Razlike u prirodno-geografskoj osnovi, kao i društveno-gospodarskim prilikama ključno su utjecale na današnju neravnomjernu naseljenost dijelova Hrvatske. Tako se Središnja Hrvatska, unutar koje se nalazi glavni grad Zagreb, afirmirala kao vodeća politička, gospodarska i populacijska jezgra države. Primorska Hrvatska, ponajprije obalni pojas s vodećim urbanim središtima Splitom u Dalmaciji i Rijekom na prostoru Kvarnera, pozicionirala se kao sekundarno gospodarsko i demografsko težište zemlje, baš kao i istočni dio panonsko- peripanonskoga prostora, okupljen oko Osijeka, najvećega grada u Slavoniji. Gorska se Hrvatska, baš kao i dijelovi obalnoga zaleđa, većina hrvatskoga otočja te slabije razvijeni ruralni prostori Panonsko-peripanonske regije mogu se svrstati u periferne prostore u današnjem demografskom i ekonomskom razvoju zemlje. U strukturi hrvatskoga gospodarstva danas sve veću ulogu imaju tercijarne djelatnosti, ponajprije turizam. Može se očekivati da će Hrvatska, nakon što je 2013. godine kao 28. članica ušla u punopravno članstvo Europske unije, u budućnosti zabilježiti jači gospodarski prosperitet ne samo u turizmu, nego i u ekološkoj poljoprivredi i industriji visokih tehnologija za čiji uspješniji razvoj postoje preduvjeti.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Geografija
Napomena
Poglavlje je objavljeno i u engleskom izdanju udžbenika: Opačić, V. T. (2016): Geography of Croatia, in: Croatia at first sight: Textbook of Croatian culture, (ed. S. L. Udier), FF press, Zagreb, 8-49. (ISBN: 978-953-175-599-3), kao i u drugom hrvatskom izdanju udžbenika Opačić, V. T. (2017): Geografija Hrvatske, u: Hrvatska na prvi pogled: udžbenik hrvatske kulture, (ur. S. L. Udier), FF press, Zagreb, 8-49. (ISBN: 978-953-175- 658-7).
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
Profili:
Vuk Tvrtko Opačić
(autor)