Pregled bibliografske jedinice broj: 752939
Demografsko starenje stanovništva i skrb za starije osobe u Hrvatskoj
Demografsko starenje stanovništva i skrb za starije osobe u Hrvatskoj // Socijalna teme, 1 (2014), 1; 135-154 (podatak o recenziji nije dostupan, pregledni rad, znanstveni)
CROSBI ID: 752939 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Demografsko starenje stanovništva i skrb za starije osobe u Hrvatskoj
(Demographic ageing of population and care for the elderly in Croatia)
Autori
Jedvaj, Suzana ; Štambuk, Ana ; Rusac, Silvia
Izvornik
Socijalna teme (2303-6877) 1
(2014), 1;
135-154
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, pregledni rad, znanstveni
Ključne riječi
demografske promjene; položaj starijih u društvu; skrb za starije osobe; aktivno starenje
(demographic changes; the position of the elderly in society; care for elderly; active ageing)
Sažetak
Demografske promjene, a prije svega starenje stanovništva najznačajniji su trendovi koji su na djelu posljednjih nekoliko desetljeća u gotovo svim razvijenim zemljama, pri čemu ni Hrvatska nije izuzetak. S jednim od najvećih udjela starijeg stanovništva u Europi od 17, 7%, Hrvatska se svrstava među deset zemalja u svijetu s najstarijim stanovništvom. Ovaj fenomen je uzrokovan povećanjem kvalitete života i ukupnog životnog vijeka ljudi te kontinuiranim padom stope fertiliteta. Demografske projekcije pokazuju da će i u sljedećih trideset godina starenje i depopulacija biti glavno obilježje stanovništva Hrvatske. Pored demografskih, brojne su ekonomske i socijalne kao i druge posljedice ovakvih pokazatelja. Tradicionalna obitelj koja se najviše brinula o ostarjelim članovima društva, danas se gotovo raspala. Dio te uloge preuzele su institucije. Upravo je institucionalni smještaj starijih osoba, kao dominantan oblik skrbi za starije osobe, često jedina alternativa. Posljednjih godina različiti oblici izvaninstitucionalne skrbi dobivaju sve značajniju ulogu (gerontološki centar, udomiteljstvo, programi međugeneracijske solidarnosti). Izvaninstitucionalno zbrinjavanje starijih i nemoćnih osoba ima mnoge prednosti u odnosu na smještaj u ustanovama, omogućavajući starijim osobama duži ostanak u vlastitom domu kao i zadovoljenje specifičnih potreba u lokalnoj sredini. Međutim, Hrvatska nema odgovarajući sustav skrbi za starije osobe. Javljaju se veliki problemi i izazovi u stvarnoj primjeni i provedbi usvojenih zakona i normi. Suvremene mjere i trendovi socijalne politike usmjerene su podizanju izvaninstitucionalnih oblika skrbi u lokalnim zajednicama, te razvijanju mreže skrbi o osobama starije životne dobi usmjerene individualnim potrebama pojedinca. Stoga je potrebno reformirati tradicionalne oblike skrbi za starije, proširivati postojeće programe i provoditi novu shemu socijalne zaštite u području skrbi za starije osobe, odnosno približiti se konceptu aktivnog starenja i holističkom pristupu u planiranju i pružanju socijalnih usluga.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Socijalne djelatnosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
066-0661686-1433 - Funkcioniranje i osnaživanje obitelji u rizičnim uvjetima u Republici Hrvatskoj (Blažeka Kokorić, Slavica, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Pravni fakultet, Zagreb