Pregled bibliografske jedinice broj: 752554
Divljač kao bioindikator onečišćenja okoliša teškim metalima
Divljač kao bioindikator onečišćenja okoliša teškim metalima // 50. hrvatski i 10. međunarodni simpozij agronoma, Zbornik sažetaka / Pospišil, Milan (ur.).
Zagreb: Agronomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2015. str. 208-209 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 752554 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Divljač kao bioindikator onečišćenja okoliša teškim metalima
(Game animals as bio-indicators of the environmental pollution by heavy metals)
Autori
Florijančić, Tihomir ; Bošković, Ivica ; Ozimec, Siniša ; Jelkić, Dinko ; Vukšić, Neška ; Šperanda, Marcela ; Gross-Bošković, Andrea
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
50. hrvatski i 10. međunarodni simpozij agronoma, Zbornik sažetaka
/ Pospišil, Milan - Zagreb : Agronomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2015, 208-209
ISBN
978-953-7878-29-0
Skup
50. hrvatski i 10. međunarodni simpozij agronoma
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 16.02.2015. - 20.02.2015
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
divljač ; lovište ; teški metali ; konzumacija mesa
(game animal ; hunting ground ; heavy metals ; meat consumption)
Sažetak
Emisije teških metala iz antropogenih izvora štetno utječu na okoliš. Teški metali su vrlo postojani u okolišu i zbog svojstva akumuliranja u ekosustavima opasni za žive organizme. Negativni učinak na organizam očituje se u sposobnosti za interakcije sa staničnim bjelančevinama i molekulom DNA, što uzrokuje propadanje bioloških makromolekula. Kroz hranidbene lance u ekosustavu teški metali se prenose s niže na višu hranidbenu razinu sve do krajnjih konzumenata. Stoga su divlji sisavci, među kojima i vrste koje pripadaju lovnoj divljači, pogodni bioindikatori onečišćenja okoliša teškim metalima. Posljednjih je godina u Hrvatskoj primijećeno da meso divljači iz lovišta sadržava i teške metale u određenim koncentracijama. Provedenim istraživanjima analizirana je prisutnost teških metala u primjercima divlje svinje, jazavca i divljih pataka, sakupljenih u odabranim lovištima u Hrvatskoj. Primjenom atomske apsorpcijske spektrofotometrije utvrđivani su prisutnost i mjerene koncentracije arsena, kadmija, olova i žive u tkivima mišića, jetre i bubrega. Dobiveni rezultati potvrdili su da divljač, zbog svojih prehrambenih navika i raznolikosti stanišnih i ekoloških uvjeta u lovištima u kojima obitava, može biti bioindikator onečišćenja okoliša teškim metalima. Zabilježene su pojedinačno više koncentracije kadmija i žive u parenhimskim organima pojedinih primjeraka divlje svinje, jazavca i divljih pataka. Budući da se meso divljači konzumira u prehrani, postoji potencijalni rizik od unosa teških metala u organizam čovjeka. Prosječna godišnja konzumacija mesa divljači u Hrvatskoj je vrlo niska (0, 3 kg po članu domaćinstva) pa ne postoji značajna opasnost po ljudsko zdravlje. Ipak, preporučljivo je izbjegavanje ili umjerena konzumacija parenhimskih organa divljači.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biologija, Veterinarska medicina, Poljoprivreda (agronomija)
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Fakultet agrobiotehničkih znanosti Osijek
Profili:
Dinko Jelkić
(autor)
Siniša Ozimec
(autor)
Neška Vukšić
(autor)
Ivica Bošković
(autor)
Andrea Gross-Bošković
(autor)
Tihomir Florijančić
(autor)
Marcela Šperanda
(autor)