Pregled bibliografske jedinice broj: 751427
Implementacija europskog uhidbenog naloga u pravni poredak Republike Hrvatske
Implementacija europskog uhidbenog naloga u pravni poredak Republike Hrvatske // Policija i sigurnost, 21 (2012), 1; 188-203 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, stručni)
CROSBI ID: 751427 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Implementacija europskog uhidbenog naloga u pravni poredak Republike Hrvatske
(The Implementation of the European Arrest Warrant into the Legal System of Croatia)
Autori
Filipović Hrvoje
Izvornik
Policija i sigurnost (1330-0229) 21
(2012), 1;
188-203
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, stručni
Ključne riječi
uhićenje ; europski uhidbeni nalog ; međunarodna pravna pomoć ; Europol ; Europska jedinica za pravosudnu suradnju ; Eurojust
(arrest ; the European arrest warrant ; international legal assistance ; Europol ; Eurojust)
Sažetak
Europski uhidbeni nalog sudska je odluka koju izdaje država članica Europske unije s ciljem uhićenja i predaje tražene osobe od strane druge države članice, zbog vođenja kaznenog pro-gona, izvršenja kazne zatvora ili mjere oduzimanja slobode. EAW kao pravosudni supranacionalni "instrument" donesen je 13. lipnja 2002. godine kroz Okvirnu odluku o europskom uhidbenom nalogu i postupcima predaje između država članica. Republika Hrvatska, da bi mogla implementirati Okvirnu odluku, izvršila je promjenu ustavne odredbe o izručenju svojih državljana i donijela Zakon o pravosudnoj suradnji u kaznenim stvarima s državama članica-ma Europske unije, čije će se odredbe početi primjenjivati od 1. srpnja 2013. godine kada će Republika Hrvatska postati punopravna članica Europske unije. Okvirna odluka proklamira pravosudnu suradnju između država članica Europske unije čime su zamijenjeni dugotrajni postupci izručenja. Cijeli rad odnosi se na prikaz i analizu najbitnijih odredbi Okvirne odluke o EAW-u i Zakona o pravosudnoj suradnji u kaznenim stvarima s državama članicama Europske unije, te na neka poredbena iskustva koja imaju članice Europske unije. Posebna važnost za provedbu Okvirne odluke, kada se ne može utvrditi lokacija tražene osobe, jest i u zajedničkoj pravosudno policijskoj suradnji, te međunarodnoj policijskoj suradnji kroz Europol, Interpol, S.I.Re.N.E. te schengenski sustav razmjene podataka (SIS). U radu je učinjen i analitički prikaz provedbe EAW-a u razdoblju od 2005. do 2009. godine za 27 država članica Europske unije prema broju izdanih i izvršenih naloga, te o trajanju izručenja EAW-a.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pravo
POVEZANOST RADA
Ustanove:
MUP, Policijska akademija "Prvi hrvatski redarstvenik", Veleučilište kriminalistike i javne sigurnosti
Profili:
Hrvoje Filipović
(autor)
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Web of Science Core Collection (WoSCC)
- Emerging Sources Citation Index (ESCI)