Pregled bibliografske jedinice broj: 751045
Utjecaj pojačane aktivnosti ionosfere na preciznost i pouzdanost mjerenja CROPOS sustavom
Utjecaj pojačane aktivnosti ionosfere na preciznost i pouzdanost mjerenja CROPOS sustavom // 3. CROPOS konferencija - Zbornik radova / Bašić, Tomislav ; Marjanović Marijan (ur.).
Opatija: Državna geodetska uprava ; Geodetski fakultet Sveučilišta u Zagrebu ; Hrvatska komora ovlaštenih inženjera geodezije, 2013. str. 44-52 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 751045 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj pojačane aktivnosti ionosfere na preciznost i pouzdanost mjerenja CROPOS sustavom
(Influence of higher ionospheric activity on precision and reliability of measurements with CROPOS system)
Autori
Premužić, Margareta ; Kršulović, Davor ; Malović, Ivan ; Marjanović Marijan
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
3. CROPOS konferencija - Zbornik radova
/ Bašić, Tomislav ; Marjanović Marijan - Opatija : Državna geodetska uprava ; Geodetski fakultet Sveučilišta u Zagrebu ; Hrvatska komora ovlaštenih inženjera geodezije, 2013, 44-52
ISBN
978-953-55915-3-5
Skup
3. CROPOS konferencija
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 24.10.2013. - 25.10.2013
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
ionosfera; I95; IRIM; CROPOS VPPS
(ionosphere; I95; IRIM; CROPOS VPPS)
Sažetak
Primjenom CROPOS sustava omogućeno je visoko precizno pozicioniranje u realnom vremenu gdje se korekcije za prostorne pogreške modeliraju na mrežnom serveru. Ionosferski efekt je najteži za modeliranje i uzrokuje najveće pogreške kod pozicioniranja u mrežnom RTK u smislu pouzdanosti i dostupnosti mrežnih korekcija za rješenje rovera naročito kod perioda intenzivnih aktivnosti na Suncu, a koje su predviđene za 2013 godinu. Mogućnost mrežnog RTK za modeliranje ionosferske pogreške ovisi o udaljenosti između referentnih stanica i trenutnom stanju ionosfere. Korisnički rover može imati problema s postizanjem inicijalizacije koja u kombinaciji s većim udaljenostima od referentnih stanica i lošijom konstelacijom satelita može uzrokovati smanjenu preciznost pozicioniranja što prvenstveno dolazi do izražaja kod pozicioniranja u realnom vremenu. Aktivnost ionosfere uobičajeno se izražava I95 indeksom koji je dostupan u CROPOS sustavu te pruža informaciju o očekivanoj ionosferskoj pogrešci. Ekstremne varijacije u ionosferi ne mogu biti pouzdano modelirane što dovodi do povećanja ionosferske pogreške koja utječe na pozicioniranje. U svrhu predviđanja preostalih pogrešaka u GNSS mjerenjima unutar CROPOS sustava računanju se IRIM vrijednosti koje se koriste u svrhu predviđanja performansi rovera. U radu će biti opisani primjenjeni modeli ionosfere unutar CROPOS sustava te rezultati ispitivanja preciznosti i pouzdanosti rješenja koordinata korištenjem CROPOS sustava (VPPS i GPPS) za vrijeme pojačanih aktivnosti ionosfere te korelacija sa predviđenim vrijednostima iz modeliranja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Geodezija