Pregled bibliografske jedinice broj: 749906
Utjecaj programiranog treninga na relacije morfoloških obilježja i motoričkih sposobnosti osmogodišnjaka
Utjecaj programiranog treninga na relacije morfoloških obilježja i motoričkih sposobnosti osmogodišnjaka // Zbornik 23. ljetne škole kineziologa Republike Hrvatske "Kineziološke aktivnosti i sadržaji za djecu, učenike i mladež s teškoćama u razvoju i ponašanju te za osobe s invaliditetom" / Findak, V. (ur.).
Zagreb: Hrvatski kineziološki savez (HKS), 2014. str. 159-164 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 749906 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj programiranog treninga na relacije morfoloških obilježja i motoričkih sposobnosti osmogodišnjaka
(Influence of programmed training on relations between morphological characteristics and motor abilities of eight year old)
Autori
Sivrić, Hrvoje ; Erceg, Marko ; Milić, Mirjana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Zbornik 23. ljetne škole kineziologa Republike Hrvatske "Kineziološke aktivnosti i sadržaji za djecu, učenike i mladež s teškoćama u razvoju i ponašanju te za osobe s invaliditetom"
/ Findak, V. - Zagreb : Hrvatski kineziološki savez (HKS), 2014, 159-164
Skup
Kineziološke aktivnosti i sadržaji za djecu, učenike i mladež s teškoćama u razvoju i ponašanju te za osobe s invaliditetom
Mjesto i datum
Poreč, Hrvatska, 26.06.2014. - 29.06.2014
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
nogomet; eksperimentalnih modaliteta vježbanja
(football; experimental modalities of exercise)
Sažetak
Istraživanje je provedeno s ciljem utvrđivanja promjena u relacijama morfološko-motoričkog prostora nakon programiranog nogometnog treninga osmogodišnjaka. Ispitivanje je provedeno na uzorku od 40 osmogodišnjih dječaka, učenika 2. razreda. Ispitanici su osim 3 sata tjedno redovite nastave tjelesne i zdravstvene kulture, tijekom tjedna bili tretirani i s 3 trenažne jedinice (45 minuta) dodatnog tretmana škole nogometa u trajanju od 9 mjeseci. Kako bi se omogućila procjena bazičnih motoričkih dimenzija izvršen je izbor skupa 12 standardnih motoričkih mjernih instrumenata. Uzorak varijabli za procjenu morfoloških obilježja predstavljao je skup od 14 standardnih antropometrijskih mjera na temelju kojih je moguća procjena četiri latentne antropometrijske dimenzije. Dobiveni rezultati ukazuju na postojanje značajnih relacija između morfoloških obilježja i motoričkih sposobnosti u inicijalnom i finalnom mjerenju. U inicijalnom mjerenju povezanost između dva skupa varijabli iskazuje se negativnim utjecajem adipozne voluminoznosti na intenzitet ekscitacije (eksplozivnost) i aerobnu izdržljivost. U finalnom mjerenju povezanost između dva skupa varijabli iskazuje se negativnim utjecajem adipozne voluminoznosti na generalnu motoričku učinkovitost i fleksibilnost. Zaključno, iako morfološko i motoričko područje, generalno gledajući, pokazuju snažnu međusobnu uvjetovanost, ipak je za definiciju i ocjenu utjecaja eksperimentalnih modaliteta vježbanja na kvalitativne ili međustrukturalne odnose promatranih dimenzija, potrebno daljnje istraživanje na većem broju ispitanika, uz moguće unapređenje.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pedagogija, Etnologija i antropologija
Napomena
Ovaj rad je proglašen za najbolji znanstveni rad iz područja sporta na konferenciji
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Kineziološki fakultet, Split