Pregled bibliografske jedinice broj: 749784
Postantimikrobni proljev odnosno čimbenici rizika i klinički ishod
Postantimikrobni proljev odnosno čimbenici rizika i klinički ishod, 2014., diplomski rad, Medicinski fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 749784 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Postantimikrobni proljev odnosno čimbenici rizika i klinički ishod
(Antibiotic-associated diarrhea with respect to risk factors and clinical outcome)
Autori
Dumančić, Mirjana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad
Fakultet
Medicinski fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
30.09
Godina
2014
Stranica
34
Mentor
Čivljak, Rok
Ključne riječi
antimikrobni lijekovi; postantimikrobni proljev; Clostridium difficile; hospitalizirani odrasli bolesnici; čimbenici rizika; klinički ishod
(antimicrobials; antibiotic-associated diarrhoea; Clostridium difficile; hospitalized adults; risk factors; clinical outcome)
Sažetak
Postantimikrobni proljev (AAD) je komplikacija povezana s primjenom antibiotika. Incidencija AAD je različita s obzirom na vrstu antibiotika i čimbenike rizika u bolesnika i varira između 5–25%. Clostridium difficile (C. difficile) je najčešći uzročnik AAD koji se pojavljuje u oko 25% slučajeva AAD, a od ostalih uzročnika spominju se još i Clostridium perfringens, Staphylococcus aureus, Candida spp., Klebsiella oxytoca i Salmonella spp. Poremećaj fiziološke crijevne flore koja dovodi do razmnožavanja patogenih mikroorganizama, toksični i alergijski učinci na sluznicu crijeva te farmakološki učinci na pokretljivost crijeva, mehanizmi su kojim antibiotici mogu dovesti do nastanka AAD. Postantimikrobni proljev može izazvati svaki antibiotik no najčešće se kao uzročnici spominju antibiotici širokog spektra kao što cefalosporini, penicilini, klindamicin i fluorokinoloni. Čimbenici rizika koji pogoduju nastanku postantimikrobnog proljeva su: različita stanja imunodeficijencije, starija životna dob, kirurški zahvati (posebno abdominalni), dugotrajna upotreba antibiotika, smanjeno izlučivanje želučane kiseline te duljina hospitalizacije. Klinička slika varira i najčešće se prikazuje kratkotrajnim proljevom bez većih znakova upale koji nakon prestanka uzimanja terapije spontano prolazi, no u težim slučajevima može doći i do razvoja po život opasnog kolitisa. U ovom radu prikazane su epidemiološke i kliničke osobitosti odraslih bolesnika hospitaliziranih zbog postantimikrobnog proljeva i bolesti uzrokovane s C. difficile u Klinici za infektivne bolesti “Dr. Fran Mihaljević” u Zagrebu tijekom dvogodišnjeg razdoblja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Medicinski fakultet, Zagreb,
Klinika za infektivne bolesti "Dr Fran Mihaljević"
Profili:
Rok Čivljak
(mentor)