Pregled bibliografske jedinice broj: 749694
Analiza spolnih diferencijacija kinantropološkog statusa učenika u dobi od 10 do 12 godina
Analiza spolnih diferencijacija kinantropološkog statusa učenika u dobi od 10 do 12 godina // Proceedings book of 4th International scientific conference „Contemporary kinesiology“ / Miletić, Đ., Krstulović, S., Grgantov, Z., Bavčević, T., & Kezić, A. (ur.).
Split: Kineziološki fakultet Sveučilišta u Splitu, 2012. str. 552-559 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 749694 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Analiza spolnih diferencijacija kinantropološkog statusa učenika u dobi od 10 do 12 godina
(Analysis of sexual differentiation kinantropološkog status of students, aged 10-12 years)
Autori
Milić, Mirjana ; Sivrić, Hrvoje ; Đapić-Caput, Petra ; Jukić, Josefina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Proceedings book of 4th International scientific conference „Contemporary kinesiology“
/ Miletić, Đ., Krstulović, S., Grgantov, Z., Bavčević, T., & Kezić, A. - Split : Kineziološki fakultet Sveučilišta u Splitu, 2012, 552-559
Skup
Contemporary kinesiology
Mjesto i datum
Split, Hrvatska, 24.08.2012. - 26.08.2012
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
morfologija; motorika; ucenici; osnovna škola
(morphology; motor; students; elementary school)
Sažetak
Osnovni cilj ovog istraživanja je bio analiza spolnih diferencijacija kinantropološkog statusa učenika u dobi od 10 do 12 godina. Na temelju dobivenih rezultata možemo utvrditi da su 221 učenik i učenica 5. i 6. razreda zagrebačke osnovne škole bitno napredovali u prostoru biomotoričkog statusa, što se može pripisati posljedici rasta i razvoja, ali i mogućem utjecaju stručno programirane i planski provedene nastave, kao i različitim oblicima kineziološke angažiranosti koje nisu definirane ovim istraživanjem. Zamjetne su bitne razlike u svim primijenjenim varijablama između dječaka i djevojčica, a kanonička diskriminativna analiza utvrdila je spolnu diferencijaciju u kinantropološkom statusu varijabli razlika. Dob od 10 do 12 godine predstavlja period kada se javljaju promjene u rastu i razvoju dječaka i djevojčica, a ovim istraživanjem ponovo je potvrđeno da je to ujedno i vrijeme u kojem se može još bitno djelovati na motoričke sposobnost-i različitim oblicima i smjernicama odgojno-obrazovnog rada u tjelesnom i zdravstvenom području. Sustavno mjerenje određenih motoričkih sposobnost-i tijekom procesa učenja motoričkog znanja, početnog usavršavanja, naprednog usavršavanja, stabilizacije i automatizacije motoričkih znanja, predstavlja pozitivne promjene na cjelokupan sustav organizma te ublažava posljedice nedostatka kretanja suvremenog načina života.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pedagogija, Etnologija i antropologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Kineziološki fakultet, Split