Pregled bibliografske jedinice broj: 748637
Teorija deficita samozbrinjavanja Dorothea E. Orem
Teorija deficita samozbrinjavanja Dorothea E. Orem // Teorijska promišljanja o/u zdravstvenoj njezi 3 / Prlić, Nada (ur.).
Zagreb: Sveučilišni diplomski studij Sestrinstvo Medicinskog Fakulteta Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2014. str. 77-85
CROSBI ID: 748637 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Teorija deficita samozbrinjavanja Dorothea E. Orem
(Self-care deficit theory - Dorothea E. Orem)
Autori
Carević, Maja ; Farčić, Nikolina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, ostalo
Knjiga
Teorijska promišljanja o/u zdravstvenoj njezi 3
Urednik/ci
Prlić, Nada
Izdavač
Sveučilišni diplomski studij Sestrinstvo Medicinskog Fakulteta Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku
Grad
Zagreb
Godina
2014
Raspon stranica
77-85
ISBN
978-953-7736-04-0
Ključne riječi
Teorija D. Orem, samozbrinjavanje, deficit samozbrinjavanja, sustav zdravstvene njege
(D. Orem theory, self-care, self-care deficit, health care system)
Sažetak
Dorothea Orem 1959. godine objavljuje teoriju zdravstvene njege utemeljenu na ideji samozbrinjavanja (selfcare) s pojedincem u središtu, a 1980. godine revidiranu verziju u kojoj uz pojedinca govori o obitelji, grupi i zajednici. Orem označava svoju teoriju (SCDNT – self - care deficit nursing theory) deficita u samozbrinjavanju kao veliku teoriju, konceptualni model, sastavljen od tri teorije: teorija samozbrinjavanja, teorija deficita samozbrinjavanja i teorija sustava zdravstvene njege. Orem je svoju teoriju postavila kao temelj za razvoj sestrinske znanosti i opisuje zdravstvenu njegu kao praktičnu znanost koja se sastoji od teorijskih i praktičnih znanja. Tehnologija i znanje napreduju, zdravstvena njega treba pratiti taj razvoj i prilagođavati se novim znanjima. Teorija podržava promjene i stalno napredovanje znanja i zdravstvene njege. Različita istraživanja potvrđuju promjene i povećavaju bazu znanja medicinskih sestara. Teorija D. Orem u našoj je praksi lako primjenjiva i može se implementirati kroz proces zdravstvene njege. Upravo to zdravstvenu njegu dva bolesnika s istim problemom čini različitom. U svom poslu, sestra treba razvijati osjetljivost na uočavanje tih razlika kako bi dobro procijenila bolesnikove potrebe i pružila mu prikladnu pomoć kada mu je potrebna.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Klinički bolnički centar Osijek,
Medicinski fakultet, Osijek
Profili:
Maja Carević
(autor)