Pregled bibliografske jedinice broj: 748387
NEKI EKOLOŠKI ASPEKTI NANOTEHNOLOGIJE
NEKI EKOLOŠKI ASPEKTI NANOTEHNOLOGIJE // Zbornik radova: 5. ZNANSTVENO-STRUČNO SAVJETOVANJE TEKSTILNA ZNANOST I GOSPODARSTVO, 26. siječnja 2012., ZAGREB, HRVATSKA / D. Ujević, Ž. Penava (ur.).
Zagreb: Tekstilno-tehnološki fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2012. str. 297-300 (poster, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 748387 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
NEKI EKOLOŠKI ASPEKTI NANOTEHNOLOGIJE
(SOME ECOLOGICAL ASPECTS OF NANOTECHNOLOGY)
Autori
Pavlović, Gordana ; Hajsan-Dolinar, Vesna
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
Zbornik radova: 5. ZNANSTVENO-STRUČNO SAVJETOVANJE TEKSTILNA ZNANOST I GOSPODARSTVO, 26. siječnja 2012., ZAGREB, HRVATSKA
/ D. Ujević, Ž. Penava - Zagreb : Tekstilno-tehnološki fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2012, 297-300
Skup
5. ZNANSTVENO-STRUČNO SAVJETOVANJE TEKSTILNA ZNANOST I GOSPODARSTVO, 26. siječnja 2012., ZAGREB, HRVATSKA
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 26.01.2012
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
nanočestice; nanomaterijali; ekologija; zagađenje
(nanoparticles; nanomaterials; ecology; pollution)
Sažetak
Nobelovac, fizičar R. Feynman je 29. prosinca 1959. na godišnjem sastanku Američkog fizičkog društva na CALTEH-u u svom govoru: "There's Plenty of room at the Bottom", ("Puno je prostora na dnu"), vizionarski predvidio mogućnost manipuliranja atomima u svrhu pridobivanja spojeva i materijala poželjnih svojstava. Na ovim principima počiva razvoj nanotehnike i nanoznanosti, jednih od najpropulzivnijh područja tehnike i znanosti u ovom trenutku. Danas znanstvena istraživanja moraju odgovoriti na mnogobrojna pitanja vezana uz poboljšanje svojstava materijala, a uvijek se razmatraju i pitanja štetnosti materijala, onečišćenja okoliša, postupaka oporabe(recikliranja), ekonomske opravdanosti proizvodnje itd. Štoviše, čini se da je pojavom nanoznanosti i nanotehnike put u iznalaženju novih materijala predvidljivih svojstava upravo obrnut od dosadašnjeg. Danas se želi upravljati tvarima na molekulnoj razini kako bi se takvim organiziranjem tvari u odgovarajuće strukturne jedinice stvorio materijal s već unaprijed predviđenim svojstvima. No, posebno pitanje koje se nameće su moguće opasnosti za zdravlje čovjeka. Male čestice su u načelu biološki aktivnije (lakše prolaze kroz pore membrana ulazeći u biokemijske cikluse organizma na još nepredvidljiv način), pa su time i toksičnije. Razvojem nanoznanosti i nanotehnologije razvija se i nova znanstvena disciplina, nanoekologija, izučavajući prednosti, ali i ekološka opterećenja nanomaterijala i nanočestica.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija