Pregled bibliografske jedinice broj: 747622
Optimiranje procesa pripreme polimernih mješavina poliuretana i poli(vinil-acetata)
Optimiranje procesa pripreme polimernih mješavina poliuretana i poli(vinil-acetata) // Knjiga sažetaka 23. HRVATSKI SKUP KEMIČARA I KEMIJSKIH INŽENJERA / Hadžiev, Andrea ; Blažeković, Zdenko (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI), 2013. (poster, nije recenziran, sažetak, ostalo)
CROSBI ID: 747622 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Optimiranje procesa pripreme polimernih mješavina poliuretana i poli(vinil-acetata)
(Optimization of polyurethane/poly(vinyl acetate) polymer blends blending process)
Autori
Vrsaljko, Domagoj ; Kolar, Ana ; Kovačević, Vera
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, ostalo
Izvornik
Knjiga sažetaka 23. HRVATSKI SKUP KEMIČARA I KEMIJSKIH INŽENJERA
/ Hadžiev, Andrea ; Blažeković, Zdenko - Zagreb : Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI), 2013
ISBN
978-953-6894-50-5
Skup
23. HRVATSKI SKUP KEMIČARA I KEMIJSKIH INŽENJERA
Mjesto i datum
Osijek, Hrvatska, 21.04.2013. - 24.04.2013
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
Mehanička svojstva; polimerne mješavine; PUR/PVAC
(Mechanical properties; polymer blends; PUR/PVAC)
Sažetak
Umješavanje polimera je brži i jeftiniji način stvaranja novih polimernih materijala u odnosu na razvoj novih monomera ili novih polimerizacijskih procesa. Poliuretan (PUR) i poli(vinil-acetat) (PVAC) su djelomično mješljivi polimer, a mehanička svojstva njihovih mješavina ovise o omjeru i morfologiji faza. U ovom radu optimiran je proces pripreme odabranih kompozicija polimernih mješavina poliuretana i poli(vinil-acetata), u odnosu na različite režime prerade, temperaturu, vrijeme te način i brzinu miješanja. Odabrane mješavine su pripremljene u Brabender gnjetilici i u Rondol ekstruderu odabranim režimima prerade uz promjenu temperature i brzine umješavanja. U Brabender gnjetilici uzorci su gnjeteni pri 60 o/min na 120 °C, 140 °C i 150 °C. U ekstruderu je mijenjan broj okretaja pužnog vijka, korištene su brzine 80 o/min i 40 o/min, uz temperature ekstrudiranja 85 °C, 90 °C, 110 °C, i 120 °C. Pripremljene polimerne mješavine PUR/PVAC karakterizirane su mjerenjem termičkih i mehaničkih svojstava. Temperature staklastog prijelaza pripremljenih mješavina određene su primjenom diferencijalne pretražne kalorimetrije (DSC). Mehanička svojstva mjerena su rastezanjem na kidalici. Dobivene vrijednosti čvrstoće i istezanja kod točke popuštanja i kidanja, pored modula i žilavosti analizirane su u odnosu na različite načine pripreme uzoraka mješavina. Proučavanjem morfologije uzoraka, objašnjena su svojstva dobivenih mješavina. Rezultati istraživanja su pokazali da mješavine PUR/PVAC koje su pripremljene na nižim temperaturama i pri većoj brzini miješanja imaju bolja mehanička svojstva. Viša čvrstoća i bolja istezljivost objašnjene su stvaranjem fine morfologije mješavine, s dobro dispergiranom elastomernom PUR fazom u krutoj PVAC matrici koja je dobivena na nižoj temperaturi i pri većoj brzini miješanja kod priprave mješavina.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemijsko inženjerstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
125-1252971-2575 - Inženjerstvo površina i međupovršina nanočestica u adhezijskim nanomaterijalima (Leskovac, Mirela, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb