Pregled bibliografske jedinice broj: 747100
Perkutana nefrostomija u bolesnika s transplantiranim bubregom
Perkutana nefrostomija u bolesnika s transplantiranim bubregom // 5. Hrvatski kongres nefrologije, dijalize i tranpslantacije s međunarodnim sudjelovanjem 2008.
Zagreb, 2008. str. 156-156 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 747100 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Perkutana nefrostomija u bolesnika s transplantiranim bubregom
(Percutaneous nephrostomy in the patients with kidney transplantation)
Autori
Markić, Dean ; Fučkar, Željko ; Valenčić, Maksim ; Maričić, Anton ; Oguić, Romano ; Sotošek, Stanislav ; Španjol, Josip ; Orlić, Petar
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
5. Hrvatski kongres nefrologije, dijalize i tranpslantacije s međunarodnim sudjelovanjem 2008.
/ - Zagreb, 2008, 156-156
Skup
5. Hrvatski kongres nefrologije, dijalize i tranpslantacije s međunarodnim sudjelovanjem 2008.
Mjesto i datum
Bol, Hrvatska, 18.04.2008. - 21.04.2008
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
transplantacija bubrega
(kidney transplantation)
Sažetak
Od 30.01.1971. do 31.12.2007. u našem transplantacijskom centru učinjene su 867 transplantacija bubrega. U prvih 140 bolesnika učinjena je ureteroureteralna anastomoza a nakon toga u svih bolesnika ureterocistoneostomija po Röhlu (726 bolesnika) osim u jednog u kojega je ureter anastomoziran na ileum conduit. U 25 bolesnika je poslijeoperacijski postavljena perkutana nefrostomija i to u 21 bolesnika zbog hidronefroze grafta kao posljedice opstrukcije na nivou ureterovezikalne anastomoze a u 4 bolesnika zbog urinarne fistule na mjestu implantacije uretera u mjehur. Kontrolnom antegradnom snimkom dokazan je dobar položaj nefrostomijskog katetera. Nakon 2-6 tjedana učinjena je kontrolna snimka koja je bila uredna u 14 bolesnika (13 s stenozom uretera i jedan s fistulom uretera). U istih je nefrostomijski kateter izvađen. Kod njih se najvjerovatnije radilo o prolaznom postoperacijskom edemu u području ureterovezikalne anastomoze. U 1 bolesnika zbog stenoze uretera učinjena je ponovna, uspješna ureterocistoneostomija. Također je u jednog bolesnika s urinarnom fistulom učinjena nova ureterocistoneostomija. U jedne bolesnice je postavljen JJ a nakon vađenja stenta bolesnica više nije imala fistulu. U 5 bolesnika učinjena je antegradna ili retrogradna dilatacija stenoziranog dijela uretera te nakon toga postavljena JJ. U 4 bolesnika zahvat je bio uspješan a u jednog je učinjena ponovna ureterocistoneostomija. U 3 bolesnika (jedan s nekrozom uretera i dva s stenozom uretera) učinjena je anastomoza pijelona grafta s vlastitim ureterom). Perkutani zahvati u bolesnika s transplantiranim bubregom nisu česti ali su zbog svoje minimalne invazivnosti poželjni, pogotovo jer su rezultati liječenja zadovoljavajući.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Medicinski fakultet, Rijeka,
Klinički bolnički centar Rijeka
Profili:
Dean Markić
(autor)
Josip Španjol
(autor)
Petar Orlić
(autor)
Anton Maričić
(autor)
Stanislav Sotošek
(autor)
Željko Fučkar
(autor)
Maksim Valenčić
(autor)
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- MEDLINE