Pregled bibliografske jedinice broj: 746917
Urbana politika: Teorijski značaj i političke mogućnosti
Urbana politika: Teorijski značaj i političke mogućnosti // Avanture kulture. Kulturalni studiji u lokalnom kontekstu / Fanuko, N., Puljar D'Alessio, S. (ur.).
Zagreb: Jesenski i Turk, 2013. str. 265-289
CROSBI ID: 746917 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Urbana politika: Teorijski značaj i političke mogućnosti
(Urban Politics: Theoretical Significance and Political Possibilities)
Autori
Klepač, Olgica
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, ostalo
Knjiga
Avanture kulture. Kulturalni studiji u lokalnom kontekstu
Urednik/ci
Fanuko, N., Puljar D'Alessio, S.
Izdavač
Jesenski i Turk
Grad
Zagreb
Godina
2013
Raspon stranica
265-289
ISBN
978-953-222-438-2
Ključne riječi
urbana politika, globalizacija/globalizacijski diskurz, transnacionalizam/ transnacionalna paradigma, radikalna modernost
(urban policy, globalization / globalization discourse, transnationalism / transnational paradigm, radical modernity)
Sažetak
Kratak prikaz urbanih i transnacionalnih studija ukazuje na političku ulogu lokalnog (urbanog) u kontekstu radikalizirane modernosti. Između globalizacijske i transnacionalne paradigme društvenoznanstvenog proučavanja, urbana politika izranja kao široki fenomen budući da se kao politika ograničenog područja preklapa s koncepcijama političkog života zasnovanima na mrežnim povezanostima. Ona se kao specifičan način upravljanja u teorijskim zahtjevima definira podjelom rada između tržišta, političkih struktura i građana da bi se osigurao visok stupanj fleksibilnosti u ekonomiji uz uključenost svih članova lokalne zajednice za dobrobit razvoja ; obuhvaća mnoštvo funkcija i aktera, te razina akcije pokazujući glavne karakteristike radikalizirane modernosti: 1) potrebu strategijskog planiranja u pokušajima ovladavanja budućnošću u društvu rizika, i u susretu s globalnim silnicama ekonomske restrukturacije ; 2) značaj globalizacije, kao multidimenzionalnog procesa koji je istodobno sputavajući i omogućavajući, za aktere povezan s njihovim refleksivnim projektima izgradnje vlastitih identiteta i davanja značenja mjestu ; 3) promjenu obrazaca političkog djelovanja i politiziranja urbanih pitanja kroz urbane konflikte, te društvene pokrete koji su zbog transfunkcionalnosti najbitniji medijacijski element između novih aktera, novih zahtjeva, i ostalih struktura urbane politike i ekonomije. Ta tri vida povezuje dijalektički proces mikro-makro razina, gdje su lokalno i globalno višestruko isprepleteni, a mogućnost uspješne urbane politike mora u obzir uzimati konflikte stvaranja mjesta u pokušajima objedinjavanja „koalicije održivog razvoja“ za odgovaranje na urbane imperative: pitanja socijalne inkluzije i ekonomske konkurentnosti.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Sociologija