Pregled bibliografske jedinice broj: 746613
Značaj energetskih gradova za gospodarski razvoj Republike Hrvatske
Značaj energetskih gradova za gospodarski razvoj Republike Hrvatske // 24nd Scientific international conference Energy and Environment 2014, New Technologies in energy engineering and environmental protection / Bernard Franković (ur.).
Opatija: Kristian Lenić, 2014. str. 311-320 (poster, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 746613 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Značaj energetskih gradova za gospodarski razvoj Republike Hrvatske
(THE IMPORTANCE OF ENERGY-EFFICIENT CITIES FOR CROATIAN ECONOMIC DEVELOPMENT)
Autori
Krstinić Nižić, Marinela ; Mandžo, Morena
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
24nd Scientific international conference Energy and Environment 2014, New Technologies in energy engineering and environmental protection
/ Bernard Franković - Opatija : Kristian Lenić, 2014, 311-320
ISBN
978-953-6886-18-0
Skup
24nd Scientific international conference Energy and Environment 2014, New Technologies in energy engineering and environmental protection
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 21.10.2014. - 24.10.2014
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
energetski gradovi; zelena ekonomija; gospodarski razvoj; održivi razvoj
(energy cities; green economy; economic development; sustainable development)
Sažetak
Gradovi kao pokretači gospodarskog razvoja moraju biti spremni rješavati urbane izazove, kako bi osigurali pametan i održiv rast. Gradovi predstavljaju veliku koncentraciju potrošača, radnika i poduzeća umreženih formalnim i neformalnim institucijama te imaju potencijal osigurati pozitivne društvene koristi i povećanje prinosa. Istovremeno potrošnja energije u urbanim područjima, prvenstveno u zgradarstvu, odgovorna je za velik dio emisije CO2. S obzirom na gustoću naseljenosti, gradovi predstavljaju veliki potencijal za uštede energije i pomak prema CO2 neutralnom gospodarstvu. Promicanje zelenih, kompaktnih i energetski učinkovitih gradova je okosnica zelenog rasta. Cilj rada je istaknuti ulogu energetskih gradova u budućnosti, te analizirati sustavno gospodarenje energijom u gradovima Republike Hrvatske. Metodom komparacije usporediti će se energetski gradovi u RH i njihovi akcijski planovi energetski održivog razvoja, naročito Zagreb i Rijeka. U radu će se dati pregled energetskih mjera za smanjenje emisije CO2 u gradovima Republike Hrvatske. Zaključuje se da održivi energetski grad podrazumijeva cjeloviti pristup u zaštiti okoliša i energetici u kojem se mnoge komponente prirodnog ekosustava isprepliću s onima iz društvenog, ekonomskog, kulturnog i političkog urbanog sustava u jedan jedinstveni sustav. Uspješan, konkurentan, dinamičan i eco- friendly grad može igrati važnu ulogu u dobrobiti ne samo svojih stanovnika, nego i okolnih naselja. Njegov utjecaj je neophodan za izbjegavanje ruralne depopulacije i za promicanje uravnoteženog gospodarskog razvoja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Ekonomija
POVEZANOST RADA
Projekti:
116-2012298-2574 - Obnovljivi izbori energije za eko-hotel i eko-turističku destinaciju (Blažević, Branko, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu, Opatija
Profili:
Marinela Krstinić Nižić
(autor)