Pregled bibliografske jedinice broj: 745918
Mjere osjetljivosti bihevioralnog inhibicijskog i aktivacijskog sustava kao prediktori osobina ličnosti
Mjere osjetljivosti bihevioralnog inhibicijskog i aktivacijskog sustava kao prediktori osobina ličnosti // Treći sarajevski dani psihologije: Zbornik sažetaka / Kolenović Đapo, Jadarnka ; Husremović, Dženana ; Hasanbegović-Anić, Enedina (ur.). (ur.).
Sarajevo: Filozofski fakultet Univerziteta u Sarajevu, 2014. (poster, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 745918 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Mjere osjetljivosti bihevioralnog inhibicijskog i aktivacijskog sustava kao prediktori osobina ličnosti
(Mesures of behavioral inhibition and activation system sensitivity as predictors of personality traits)
Autori
Križanić, Valerija ; Greblo, Zrinka ; Knezović, Zvonimir
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Treći sarajevski dani psihologije: Zbornik sažetaka
/ Kolenović Đapo, Jadarnka ; Husremović, Dženana ; Hasanbegović-Anić, Enedina (ur.). - Sarajevo : Filozofski fakultet Univerziteta u Sarajevu, 2014
ISBN
978-9958-625-48-0
Skup
Treći sarajevski dani psihologije
Mjesto i datum
Sarajevo, Bosna i Hercegovina, 25.04.2014. - 26.04.2014
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
bihevioralni inhibicijski i aktivacijski sustav; osobine ličnosti
(behavioral inhibition and activation system; personality traits)
Sažetak
Gray (1987) je u teoriji osjetljivosti na potkrepljenja opisao tri hipotetska biološka sustava u mozgu, za koje je pretpostavio kako predstavljaju podlogu stabilnih obrazaca u doživljavanju i ponašanju. Među njima su najviše istraživani bihevioralni inhibicijski (BIS) i aktivacijski sustav (BAS) te su utvrđene relativno stabilne veze s dvjema dimenzijama ličnosti – neuroticizmom i ekstraverzijom. Skale Bihevioralnog inhibicijskog i aktivacijskog sustava Carvera i White-a (1994) predstavljaju jedan od najčešće korištenih instrumenata za operacionalizaciju ovih konstrukata. Upitnik sadržava skalu osjetljivosti BIS-a, kojom se ispituju reakcije na pojavu ili anticipaciju kazne odnosno averzivnog iskustva. Osjetljivost BAS-a operacionalizirana je pomoću tri subskale, koje zahvaćaju tri odvojena, ali povezana konstruka: BAS–Nagon, kojom se mjeri ustrajnost u ostvarivanju poželjnih ciljeva ; BAS-Traženje zabave, koja se odnosi na želju za novim nagrađujućim iskustvima i spremnost osobe da se uključi u potencijalno nagrađujuću situaciju ; te BAS–Osjetljivost na nagradu koja ispituje pozitivne reakcije na pojavu ili anticipaciju nagrade. Cilj ovog istraživanja bio je ispitati mogu li se na temelju mjera osjetljivosti bihevioralnog inhibicijskog i aktivacijskog sustava predviđati individualne razlike u osobinama ličnosti. U ovom su radu analizirani podatci 284 studentice, koje su ispunile prevedenu i adaptiranu verziju BIS/BAS skala te pet-faktorski upitnik ličnosti. Eksploratornom faktorskom analizom utvrđeno je kako je faktorska struktura hrvatske verzije BIS/BAS skala usporediva s originalnim instrumentom. Rezultati regresijskih analiza, uglavnom su u skladu s očekivanjima. BIS je značajan prediktor neuroticizma, dok BAS subskale pokazuju različite obrasce povezanosti s ispitanim osobinama ličnosti, što upućuje na važnost operacionalizacije BAS-a kao višedimenzionalnog konstrukta.
Izvorni jezik
Hrvatski
POVEZANOST RADA