Pregled bibliografske jedinice broj: 745910
Specifičnosti nasilja u mladenačkim vezama djevojaka i mladića smještenih u odgojne i domove za odgoj u RH
Specifičnosti nasilja u mladenačkim vezama djevojaka i mladića smještenih u odgojne i domove za odgoj u RH // Zbornik skupa e-nasilje – izazovi proučavanja i preveniranja nasilja u okviru novih medija / Babić Čikeš, A. ; Krupić, D. ; Šincek, D. (ur.). (ur.).
Osijek, 2014. (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 745910 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Specifičnosti nasilja u mladenačkim vezama djevojaka i mladića smještenih u odgojne i domove za odgoj u RH
(Specifics of violence in romantic relationships of female and male youth in residential care)
Autori
Ratkajec Gašević, Gabrijela ; Križanić, Valerija ; Maurović, Ivana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Zbornik skupa e-nasilje – izazovi proučavanja i preveniranja nasilja u okviru novih medija
/ Babić Čikeš, A. ; Krupić, D. ; Šincek, D. (ur.). - Osijek, 2014
ISBN
978-953-314-075-9
Skup
5. znanstveno-stručni skup posvećen pitanjima nasilja: e-nasilje – izazovi proučavanja i preveniranja nasilja u okviru novih medija
Mjesto i datum
Osijek, Hrvatska, 26.11.2014. - 29.11.2014
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
nasilje; romantične veze; mladi; odgojni domovi
(violence; romantic relationships; youth; residential care)
Sažetak
Nasilje u romantičnim vezama mladih ozbiljan je fenomen, povezan ne samo sa zadovoljstvom vezom, nego i zadovoljstvom sobom i različitim ishodima vezanim za dobrobit mladih osoba. Pri tome su, kod redovne populacije, utvrđene razlike između mladića i djevojaka u doživljavanju i činjenju nasilja, kao i njihovim prediktorima (Ajduković, Löw i Sušac, 2011). S obzirom na malobrojne podatke o rodnim specifičnostima ovog fenomena kod mladih s problemima u ponašanju, cilj rada je ispitati razlike u iskustvu počinjenog i doživljenog nasilja, uvjerenjima o obilježjima kvalitetne veze, spremnosti na postavljanje granica, spremnosti na traženje i pružanje pomoći između mladića i djevojaka smještenih u institucije za djecu i mlade s problemima u ponašanju. U istraživanju je sudjelovala cjelokupna populacija mladih smještenih u odgojne i domove za odgoj u RH (134 mladića i 48 djevojaka, dobnog raspona od 14 do 21 godinu). Korišten je instrumentarij autora Ajduković, Löw i Sušac (2011): Instrument o sociodemografskim podacima i iskustvu veze u posljednjih 6 mjeseci, Skala pogrešnih uvjerenja o kvalitetnoj vezi, Skala važnosti prava u vezi, Skala (ne)spremnosti na postavljanje granica, Iskustvo doživljenih nasilnih ponašanja, Iskustvo počinjenih nasilnih ponašanja, Spremnost na traženje pomoći i Spremnost na pružanje pomoći. Utvrđeno je kako djevojke imaju točnija uvjerenja o tome što je kvalitetna veza, važnije im je ostvarivanje prava u vezi, spremnije su postavljati i održavati granice u vezi te tražiti i pružati pomoć, ali uočena je i tendencija višim samoprocjenama počinjenog nasilja. U raspravi se analiziraju implikacije dobivenih nalaza u kontekstu rodno utemeljenih intervencija za ovu populaciju mladih.
Izvorni jezik
Engleski
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet, Zagreb,
Filozofski fakultet, Osijek