Pregled bibliografske jedinice broj: 745650
PRIKAZ SKALE DOŽIVLJAVANJA/ČINJENJA NASILJA PREKO INTERNETA I REZULTATA PRIMJENE TE SKALE NA VINKOVAČKIM SREDNJOŠKOLCIMA
PRIKAZ SKALE DOŽIVLJAVANJA/ČINJENJA NASILJA PREKO INTERNETA I REZULTATA PRIMJENE TE SKALE NA VINKOVAČKIM SREDNJOŠKOLCIMA // Život i škola : časopis za teoriju i praksu odgoja i obrazovanja, 60 (2014), 32; 61-74 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 745650 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
PRIKAZ SKALE DOŽIVLJAVANJA/ČINJENJA NASILJA PREKO INTERNETA I REZULTATA PRIMJENE TE SKALE NA VINKOVAČKIM SREDNJOŠKOLCIMA
(Presentation of the Cyber Victim and Bullying Scale and the results of its application on Vinkovci high school students)
Autori
Đuraković, Stefanie Jade ; Šincek, Daniela ; Tomašić Humer, Jasmina
Izvornik
Život i škola : časopis za teoriju i praksu odgoja i obrazovanja (0044-4855) 60
(2014), 32;
61-74
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
nasilje preko interneta; adolescenti; skala
(cyber-bullying; adolescents; scale)
Sažetak
Skala doživljavanja/činjenja nasilja preko interneta (Cetin, Yaman i Peker, 2011) prevedena je na hrvatski jezik za potrebe ovog istraživanja. Skala ispituje doživljavanje i činjenje nasilja preko interneta u posljednjih godinu dana, a nastala je zbog sve veće zloupotrebe tehnologije i opasnosti njezine zloupotrebe. Sastoji se od dva dijela. U prvom dijelu (supskala Doživljavanje nasilja preko interneta) sudionici procjenjuju jesu li doživjeli opisano ponašanje. U drugom dijelu (supskala Činjenje nasilja preko interneta) na identičnim česticama sudionici procjenjuju jesu li se tako ponašali. Svaki dio sadrži 22 čestice. Provjereni koeficijenti pouzdanosti iznose 0, 91, odnosno 0, 92. U ovom istraživanju sudjelovali su učenici drugih razreda dviju vinkovačkih srednjih škola, ukupno njih 249. Dobiveni rezultati pokazuju kako je učestalost nasilja preko interneta na odabranom uzorku 24, 9% za doživljavanje i 27, 7% za činjenje nasilja preko interneta. Na objema skalama najviše sudionika odgovorilo je kako nije imalo iskustva s ponašanjima koja uključuju hakiranje tuđih internetskih stranica i uređivanje fotografija na uvredljiv način. S druge strane, najčešća su sljedeća ponašanja: ogovaranje preko interneta i ruganje preko interneta. Pronađene su i razlike s obzirom na spol, odnosno dječaci značajno više i doživljavaju i čine nasilje preko interneta.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Filozofski fakultet, Osijek
Citiraj ovu publikaciju:
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- Immunology Abstracts