Pregled bibliografske jedinice broj: 745135
O utjecaju govornoga jezika u hrvatskoglagoljskim rukopisima (Na primjeru Akademijina brevijara, HAZU III c 12)
O utjecaju govornoga jezika u hrvatskoglagoljskim rukopisima (Na primjeru Akademijina brevijara, HAZU III c 12) // Kirilometodievistika, 8 (2014), 7-25 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 745135 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
O utjecaju govornoga jezika u hrvatskoglagoljskim rukopisima (Na primjeru Akademijina brevijara, HAZU III c 12)
(On the influence of the spoken language in Croato-glagolitic manuscripts (On the example of the Academia Breviary, HAZU III c 12))
Autori
Šimić, Marinka
Izvornik
Kirilometodievistika (1409-9861) 8
(2014);
7-25
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
Akademijin brevijar; hrvatskoglagoljski rukopisi; istarski rukopisi; crkvenoslavenski jezik hrvatske redakcije; čakavsko narječje
(Academia Breviary; Croato-glagolitic manuscripts; Istrian manuscripts; Church Slavonic language of Croatian redaction; Chakavian dialect)
Sažetak
U radu se iznose pojedina jezična obilježja Akademijina brevijara (Arhiv HAZU III c 12), hrvatskoglagoljskoga rukopisa iz 1384. godine za koji se pretpostavlja da je pisan u Istri. Dijelovi toga brevijara: Psaltir s kanticima, Komunal i Kalendar, uz neke oficije, nisu pisani posve ujednačenim jezikom: prvi dio je pisan crkvenoslavenskim jezikom hrvatske redakcije s neznatnim utjecajem govornoga jezika (čakavskoga), dok u drugome dijelu nalazimo znatno više govornih elemenata na svim jezičnim razinama. To potvrđuje da su pojedine govorne osobine čakavskoga narječja unošene ne samo u hrvatskoglagoljske neliturgijske, nego i u liturgijske rukopise počevši već od 14. stoljeća. U ovom se prilogu upozorava na neka jezična obilježja koja potvrđuju da je BrAc istarski rukopis, što posebice izraženo u drugome dijelu rukopisa.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija