Pregled bibliografske jedinice broj: 74492
Virtualno modeliranje fleksibilnih proizvodnih sustava
Virtualno modeliranje fleksibilnih proizvodnih sustava, 2001. (rektorova nagrada).
CROSBI ID: 74492 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Virtualno modeliranje fleksibilnih proizvodnih sustava
(Modeling of Virtual Flexible Manufacturing Systems)
Autori
Birgmajer, Bruno
Izvornik
Fakultet elektrotehnike i računarstva Zagreb, mentor Kovačić, Zdenko
Vrsta, podvrsta
Ostale vrste radova, rektorova nagrada
Godina
2001
Ključne riječi
Fleksibilni proizvodni sustavi; virtualni modeli
(Flexible manufacturing systems; virtual models)
Sažetak
Razvoj alata za izradu virtualnih računalinh modela stvarnih objekata i sustava otvorio je nove mogućnosti primjene takvih modela u znanstvene, zabavne i edukacijske svrhe. Za tehničku primjenu virtualno modeliranje je zanimljivo sa stajališta izrade što točnijih virtualnih modela ispitivanih objekata i sustava i njihove upotrebe u analizi i sintezi umjesto stvarnih objekata, čime se ostvaruje financijska ušteda, izbjegavaju potencijalne fizičke opasnosti koje postoje pri radu sa stvarnim objektima i općenito u virtualnim svijetovima nestaje većina ograničenja koja postoje u stvarnom.
U ovom radu dan je opis temeljnih značajki i struktura alata za izradu 3D virtualnih modela VRML-a, i sprege VRML-a i programskog jezika Java s ciljem izrade upravljanih virtualnih modela. Opisani alati upotrebljeni su za izradu VRML modela elemenata fleksibilnih proizvodnih sustava, kao početnog koraka u razvoju alata za projektiranje i analizu fleksibilnih proizvodnih sustava temeljenog na primjeni virtualnog simuliranja za vizualizaciju rada sustava. Na primjeru izrade VRML modela laboratorijskog fleksibilnog proizvodnog sustava prikazan je osnovni koncept izrade virtualnog modela cijelog sustava slaganjem virtualnih modela pojedinih elemenata. Aplikacije pisane u programskom jeziku Java na jednostavan način komuniciraju sa VRML modelima, čime je omogućena izrada dinamičkih, potpuno upravljanih virtualnih modela, proširujući time skup osnovnih svojstava i primjena VRML jezika.
Analizom rada i mogućnosti programa FlexMan, kao izravnog primjera razvoja alata za projektiranje i analizu fleksibilnih proizvodnih sustava primjenom virtualnog modeliranja, pokazano je da primjena virtualnog modeliranja omogućava razvoj programskih alata za jednostavno, efikasno i nadasve vizualno projektiranje fleksibilnih proizvodnih sustava, simuliranje njihovog rada i analizu dobivenih rezultata. Zahvaljujući jakoj 3D vizualizaciji, omogućen je bolji uvid i razumjevanje dinamičkog ponašanja sustava što je vrlo korisno za edukacijsku primjenu i obuku osoblja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Elektrotehnika