Pregled bibliografske jedinice broj: 744813
Flora i fauna Nalješkovićevih Komedija
Flora i fauna Nalješkovićevih Komedija // Krležini dani u Osijeku 2013. - Supostojanja i suprotstavljanja u hrvatskoj drami i kazalištu / Hećimović, Branko (ur.).
Zagreb : Osijek: Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti, Hrvatsko narodno kazalište u Osijeku, Filozofski fakultet Osijek, 2014. str. 7-38 (pozvano predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 744813 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Flora i fauna Nalješkovićevih Komedija
(Flora and fauna in Nalješković's Comedies)
Autori
Šundalić, Zlata
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Krležini dani u Osijeku 2013. - Supostojanja i suprotstavljanja u hrvatskoj drami i kazalištu
/ Hećimović, Branko - Zagreb : Osijek : Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti, Hrvatsko narodno kazalište u Osijeku, Filozofski fakultet Osijek, 2014, 7-38
ISBN
978-953-347-012-2
Skup
Krležini dani u Osijeku 2013. - Supostojanja i suprotstavljanja u hrvatskoj drami i kazalištu
Mjesto i datum
Osijek, Hrvatska, 09.12.2013. - 11.12.2013
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
renesansa; Nalješkovićeve „Komedije“; flora; fauna
(Renaissance; Nalješković's „Comedies“; flora; fauna)
Sažetak
U radu je u središtu pozornosti samo jedan dio sadržajno zanimljivog i žanrovski vrlo raznolikog opusa Nikole Nalješkovića (oko 1500. – 1587.), a to su njegove „Komedije“. Naime, početkom 21. stoljeća hrvatska je književna historiografija konstatirala da je djelo ovog svestranog Dubrovčanina nedovoljno istraženo što je potvrđeno i zbornikom radova o Nalješkoviću „Pučka krv, plemstvo duha“ (2005.) U ovom je radu pozornost usmjerena na Nalješkovićeve „Komedije“ o čijim je žanrovskim osobitostima (pastorala, farsa, komedija) pisano u novije vrijeme (N. Batušić, P. Pavličić, L. Rafolt, M. Muhoberac, D. Mrdeža Antonina) i to kroz istraživanje supostojanja i suprotstavljanja na razini ostvarenog biljnog i životinjskog svijeta u njima, kroz istraživanje njihove značenjske, funkcionalne i žanrovske profiliranosti. Provedeno je istraživanje pokazalo ne-/su- postojanje i suprotstavljanje na razini ostvarenog biljnog i životinjskog svijeta u stvaralaštvu Nikole Nalješkovića. Nadgrobnice karakterizira odsutnost biljnog i životinjskog svijeta, petrarkistički, pastoralni i nabožni herbarij i bestijarij vrstovno su uravnoteženi, dok je komediografski bestijarij trostruko veći od herbarija (16 zooleksema – 5 biljnih leksema). Petrarkistički, uglavnom, metaforički herbarij i bestijarij karakterizira u odnosu na druge žanrove (maskeratu, pastoralu, komediju, poslanicu) supostojanje u smislu inkorporiranja određenih petrarkističkih biljnih i zooleksema u navedene žanrove, dok je pastoralni biljni i životinjski svijet izgrađen, uglavnom, od realnih sastavnica, ali koje u okruženju nerealnih likova i priča i same djeluju nerealno i kao takve se suprotstavljaju komediografskom herbariju i bestijariju koji su motivirani svakodnevicom i, uglavnom, metaforički oblikovani.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija