Pregled bibliografske jedinice broj: 744376
Hidrogeologija dinarskog krša u Hrvatskoj
Hidrogeologija dinarskog krša u Hrvatskoj. Varaždin: Geotehnički fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2014 (Obrazovni materijal)
CROSBI ID: 744376 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Hidrogeologija dinarskog krša u Hrvatskoj
(Hydrogeology of the Dinaric Karst in Croatia)
Autori
Biondić, Božidar ; Biondić, Ranko
Vrsta, podvrsta i kategorija knjige
Autorske knjige, obrazovni materijal, znanstvena
Izdavač
Geotehnički fakultet Sveučilišta u Zagrebu
Grad
Varaždin
Godina
2014
Stranica
341
ISBN
978-953-96597-7-4
Ključne riječi
Hidrogeologija dinarskog krša ; Krški vodonosnici ; Podzemne vode ; Slivovi ; Hrvatska
(Hydrogeology of the Dinaric karst ; Karst aquifers ; Groundwater ; Catchments ; Croatia)
Sažetak
Krški vodonosnici Dinarida su jedan od najvažnijih prirodnih resursa naše države, a krška područja vizualno najatraktivniji dio Hrvatske. Područje Dinarida obuhvaća više od polovice teritorija Republike Hrvatske i u njemu živi gotovo polovica stanovnika. To je područje bogato oborinama i podzemnim vodonosnicima iz kojih se pitkom vodom opskrbljuju brojni gradovi, a disolucijskim radom vode stvoreni su vizualno atraktivni prostori čiji su dijelovi proglašeni nacionalnim parkovima i otvoreni za posjetitelje. Krško područje Dinarida oplakuje Jadransko more čime je stvoren izniman prirodni ambijent s brojnim uvalama i otocima, vrlo atraktivan za razvitak turizma. To je dio teritorija koji otvara državu prema međunarodnim morskim putovima, čime se stvara cijeli niz prednosti u korištenju prirodnih resursa među kojima voda ima važnu ulogu. Za efikasno korištenje i zaštitu krških vodnih resursa potrebna su specifična znanja koja svakodnevnim razvojem sve više približavaju kompleksnu problematiku dinamike vode u heterogenim krškim vodonosnicima istraživačima i korisnicima toga prirodnog resursa. Autori su nastojali prikazati razinu današnjih hidrogeoloških saznanja o krškim terenima Dinarida u Hrvatskoj i metode koje se koriste ili bi trebalo koristiti u istraživanjima tog vrijednog resursa. Težište je prvoga dijela knjige stavljeno na opis procesa “stijena – voda” (stvaranje krških morfoloških i vodnih pojava) i način i svrha korištenja različitih metoda istraživanja s brojnim primjerima. U drugome je dijelu knjige dan opći pregled geološkoga razvoja i hidrogeoloških odnosa Dinarida u Hrvatskoj kao cjeline, položaj razvodnice između jadranskoga i crnomorskoga sliva te raspodjela i opis vodnih cjelina u jadranskome i crnomorskome slivu. U trećem je dijelu knjige prikazan današnji način zaštite vodnih resursa krških područja Dinarida i jedan od mogućih pristupa ocjeni prirodne ranjivosti, hazarda i rizika krških vodonosnika. Knjiga je prvenstveno namijenjena studentima, ali i stručnjacima koji se bave problematikom podzemnih voda u krškim područjima Dinarida.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Rudarstvo, nafta i geološko inženjerstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
160-0000000-2569 - Održivo korištenje i zaštita vodnih resursa u Nacionalnom parku Plitvička jezera (-) (Biondić, Božidar, MZO ) ( CroRIS)
Ustanove:
Geotehnički fakultet, Varaždin