Pregled bibliografske jedinice broj: 74392
Klinička vrijednost flebografije nogu
Klinička vrijednost flebografije nogu, 1986., magistarski rad, Medicinski fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 74392 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Klinička vrijednost flebografije nogu
(Clinical value of lower extremities phlebography)
Autori
Glavina, Krešimir
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, magistarski rad
Fakultet
Medicinski fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
10.09
Godina
1986
Stranica
51
Mentor
Lovrenčić, Marijan
Ključne riječi
Vene; radiografija; flebografija; kontrast; varikoziteti; tromboza
(Thrombosis; viens; radiography; phlebography; contrast media; varicosis.)
Sažetak
U 150 ispitanika učinjena je antegradna i retrogradna flebografija. Analiza flebograma obuhvatila je normalne slučajeve i bolesnike s kroničnom venskom insuficijencijom i varikozitetima. Normalni flebogram imalo je 30 (20%) ispistanika. Insuficijenciju zalistaka u veni femoralis superficialis i velikoj skrivenoj veni imao je 41 (27%) ispitanik (uključenih u ispitnu skupinu). Insuficijenciju zalistaka samo u femoralnoj superficijalnoj veni imalo je 39 (26%) ispitanika, a u velikoj skrivenoj veni 54 (36%) ispitanika. Okluzioni fenomen nađen je u 15 (10%) ispitanika od ukupnog broja ispitne skupine. Akutna tromboza manifestirana je kod 5 (3,3%) ispitanika. Varikoziteti površnog venskog sustava nađeni su u 84 (56%) ispitanika. Posljedice preboljele tromboze uočene su kod 36 (24%) ispitanika. Ranijem kirurškom zahvatu na venskom stablu nogu bilo je podvrgnuto 11 (7%) ispitanika.
Od anatomskih varijanti nađene su dvostruka femoralna superficijalna vena i dvostruka poplitealna vena u 2 (1,3%) ispitanika. Broj zalistaka u femoralnoj veni bio je različit: 69 (46%) ispitanika imalo je 3 zaliska, 65 (43%) ispitanika imalo je 4 zaliska, 9 (6%) ispitanika imalo je 2 zaliska, 6 (4%) ispitanika imalo je 5 zalistaka i 1 (-1%) ispitanik imao je 7 zalistaka.
Udaljenost prvog zaliska od safenofemoralnog ušća u femoralnoj superficijalnoj veni bila je kod 25 ispitanika 3 cm, kod 65 ispitanika 4 cm, a u 29 ispitanika prvi zalistak bio je udaljen 5 cm, u 14 ispitanika prvi zalistak bio je udaljen 6 cm, a u 11 ispitanika 7 cm, dok je u 6 ispitanika zalistak bio udaljen 8 cm.
Rezultati ispitivanja ukazali su na velik postotak insuficijencije zalistaka. Uspoređujući rezultate dobivene flebografijom i kliničkim testovima opažena je značajna razlika. Kod vene safene magne testom po Trendelenburgu nađena je insuficijencija zalistaka u 27 (19,9%) ispitanika dok je flebografija insuficijenciju otkrila u 95 (67%) ispitanika.
Flebografija kao metoda pretrage pokazala je i manjkavosti. To su artefakti zbog uslojavanja kontrasta u veni, inhomogeno miješanje kontrasta s krvi i ulijevanje manjih vena u veće vene.
Komplikacije kod ove metode bile su: paravenska injekcija (1,3%), subintimalna injekcija (0,75%), punkcija arterije (1,3%), nepovoljna reakcija na kontrastno sredstvo (2%) i postflebografijski tromboflebitis (0,75%). Ukupno je 10 (6,5%) ispitanika imalo neku od komplikacija.
Uzevši u obzir rasprostranjenost bolesti venske cirkulacije nogu, flebografija predstavlja dragocjenu pomoć u postavljanju dijagnoze i izboru terapijskog zahvata. Zbog toga je neophodna u obradi bolesnika s kroničnom i akutnom insuficijencijom venskog krvotoka uz ostale kliničke i laboratorijske pretrage.
Izvorni jezik
Hrvatski