Pregled bibliografske jedinice broj: 743884
Geološka istraživanja na području značajnog krajobraza Vražji prolaz i Zeleni vir s ciljem izrede geološke poučne staze
Geološka istraživanja na području značajnog krajobraza Vražji prolaz i Zeleni vir s ciljem izrede geološke poučne staze, 2014. (rektorova nagrada).
CROSBI ID: 743884 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Geološka istraživanja na području značajnog krajobraza Vražji prolaz i Zeleni vir s ciljem izrede geološke poučne staze
(Geological investigations of significant landscape area of Vražji prolaz and Zeleni vir aimed at construction of geological educational trail)
Autori
Gudac, Ivana ; Sečanj, Marin
Izvornik
Sveučilište u Zagrebu, Rudarsko-geološko-naftni fakultet
Vrsta, podvrsta
Ostale vrste radova, rektorova nagrada
Godina
2014
Ključne riječi
Gorski kotar; značajni krajobraz; Vražji prolaz; Zeleni vir; klastiti; karbonati geološka poučna staza
(Gorski kotar; significant landscape; Devils Passage; Green Wihrpool; clastic rocks; carbontes; geological educational trail)
Sažetak
Značajni krajobraz Vražji prolaz i Zeleni vir se nalazi u Gorskom kotaru, u općini Skrad. Proteže se na površini od 2, 5 km2 te ga obilježavaju kanjon potoka Jasle (Vražji prolaz), izvor Zeleni vir, špilja Muževa hiža i HE Munjara, izgrađena 1921. godine. U svrhu rješavanja složenih litoloških i strukturnih odnosa napravljena su detaljna geološka istraživanja područja značajnog krajobraza, s ciljem dobivanja detaljnijih informacija o naslagama koja čine istraživano područje te o njihovom međusobnom odnosu. Terenska i laboratorijska istraživanja su pokazala da je značajni krajobraz izgrađen od šejlova, pješčenjaka i konglomerata permske starosti, izmjene dolomita s crvenim i zelenim klastitima, glavnog dolomita trijaske starosti, vapnenaca i dolomita, vapnenaca s gastropodima, brahiopodima i litiotisima te od mrljastih vapnenca jurske starosti. Također, utvrđeni su navlačni odnosi permskih i trijaskih naslaga u navlaci s naslagama jurske starosti koje čine tektonsko okno. Rezultati istraživanja prikazani su geološkom kartom s pripadajućim profilima i pomoću geološkog modela. Uz to, rezultati istraživanja će biti prikazani, na slikovit i jednostavan način, na 12 edukativnih panoa koji će biti postavljeni na ljeto 2014. godine duž značajnog krajobraza Vražji prolaz i Zeleni vir.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Geologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
195-1951293-3155 - CROTEC - Strukturna analiza recentne i neotektonske aktivnosti u Hrvatskoj (Tomljenović, Bruno, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Rudarsko-geološko-naftni fakultet, Zagreb
Profili:
Marin Sečanj
(autor)