Pregled bibliografske jedinice broj: 743802
Kralj Sigismund i Crkva
Kralj Sigismund i Crkva // Negativci – ozloglašene i omražene povijesne osobe iz druge perspektive / Babić, Petra (ur.).
Zagreb: Hrvatski studiji Sveučilišta u Zagrebu, 2021. str. 47-63 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 743802 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Kralj Sigismund i Crkva
(King Sigismund and the Church)
Autori
Jerković, Marko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
Negativci – ozloglašene i omražene povijesne osobe iz druge perspektive
/ Babić, Petra - Zagreb : Hrvatski studiji Sveučilišta u Zagrebu, 2021, 47-63
ISBN
978-953-8349-10-2
Skup
XII. skup Dies historiae: „Negativci“ – ozloglašene i omražene povijesne osobe iz druge perspektive
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 17.12.2014
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
kralj Sigismund ; Papinska kurija ; Veliki zapadni crkveni raskol ; patronat ; imenovanje biskupa ; reforma Crkve
(King Sigismund ; Papal curia ; Great western schisma ; right of patronage ; appointments of bishops ; ecclesiastical reform)
Sažetak
Odnos kralja Sigismunda Luksemburškoga prema Crkvi bio je kontroverzan. S jedne strane, kralj je u kontekstu Velikoga zapadnoga crkvenoga raskola provodio samostalniju politiku prema crkvenim institucijama Kraljevstva. O tome zorno svjedoče odluke sa sabora u Temišvaru i kraljev dekret Placetum regium. Štoviše, kralj je na općem koncilu u Konstanzi stekao mogućnost još samostalnijeg djelovanja u okvirima promocije klerika i u postupku dodjele crkvenih nadarbina. Izlaganje stoga razmatra uzroke i posljedice kraljeva autonomnoga djelovanja prema Crkvi - analizira se utjecaj kralja na crkvene prilike u Ugarsko-hrvatskom kraljevstvu, osobito s obzirom na biskupske promocije, ali i kraljev odnos prema papinskim kurijama tijekom Raskola. Promatra se i spis Die Reformation Kaiser Siegmunds, anonimnog autora, koji se referira na Sigismundovu državnu i crkvenu politiku u Svetom Rimskom Carstvu. U tom se kontekstu ukazuje na dvostruku predodžbu o Sigismundu - s jedne je strane on idealan kršćanski vladar, dok s druge strane predstavlja vladara koji treba predvoditi opću i veliku reformu kasnosrednjovjekovne Crkve.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest