Pregled bibliografske jedinice broj: 743532
Ranosrednjovjekovna skulptura na tlu Boke kotorske
Ranosrednjovjekovna skulptura na tlu Boke kotorske, 2014., doktorska disertacija, Filozofski fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 743532 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Ranosrednjovjekovna skulptura na tlu Boke kotorske
(Early medieval sculpture in Boka kotorska bay)
Autori
Zornija, Meri
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Filozofski fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
27.03
Godina
2014
Stranica
570
Mentor
Jakšić, Nikola
Ključne riječi
Boka kotorska; Kotor; južna Dalmacija; predromanika; skulptura; Klesarska radionica iz doba biskupa Ivana; Kotorska klesarska radionica
(Boka kotorska Bay; Kotor; southern Dalmatia; sculpture; Stone Carving Workshop from the Time of Bishop Iohannes; Stone Carving Workshop of Kotor)
Sažetak
Nakon objave novijih istraživanja kojima je znatno obogaćen korpus predromaničke skulpture na području Boke kotorske, ukazala se potreba za njezinim sustavnijim i cjelovitijim proučavanjem. Stoga se u radu nastojalo ocrtati jasniju sliku razvoja ranosrednjovjekovne skulpture u Boki od kraja 8. do početaka 12. stoljeća. Materijal je po prvi puta cjelovito kataloški obrađen, uključujući i brojne neobjavljene ulomke. Posebna pažnja poklonjena je daljnjem određivanju klesarskih radionica i njihovoj preciznijoj dataciji. U tom smislu prepoznata je nova Klesarska radionica iz doba biskupa Ivana na prijelazu iz 8. u 9. stoljeće, čiji reljefi predstavljaju najraniji sloj predromaničke plastike u južnoj Dalmaciji. Korpus otprije poznate Kotorske klesarske radionice značajno je obogaćen primjerima s niza ostalih lokaliteta u Boki, ali i na širem području od Dubrovnika i njegove Astareje na sjeveru sve do gradova Dračke teme na jugu, a vremenski raspon djelovanja produžen joj je na prvu polovinu 9. stoljeća. Na temelju nekolicine reljefa zacrtane su osnovne linije razvoja predromaničke skulpture u 10. te u 11. stoljeću. Obrađeni materijal pokazao je značajne analogije s umjetnošću susjednog dubrovačkog, a nešto kasnije i pelješkog područja, što ukazuje na širu povezanost klesarske produkcije na razini južne Dalmacije. Time je omogućeno jasnije sagledavanje južnodalmatinske predromaničke plastike u cjelini te njezinog odnosa prema skulpturi ostalog dijela istočnojadranske obale. Na taj način, korištenjem pouzdane metodologije koja je od strane starijih autora višekratno potvrđena na materijalu srednje i sjeverne Dalmacije te Istre, nastojalo se doprinijeti poznavanju ranosrednjovjekovne baštine šireg jadranskog kulturnog kruga, koji je u ono doba bez sumnje predstavljao jedinstvenu cjelinu.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest umjetnosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
269-1300623-2681 - Umjetnička baština Jadrana od kasne antike do romanike (Jakšić, Nikola, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Sveučilište u Zagrebu