Pregled bibliografske jedinice broj: 743253
Teorijske i metodološke preobrazbe hrvatske historiografije 1970-ih i 1980-ih godina
Teorijske i metodološke preobrazbe hrvatske historiografije 1970-ih i 1980-ih godina, 2014., doktorska disertacija, Filozofski fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 743253 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Teorijske i metodološke preobrazbe hrvatske historiografije 1970-ih i 1980-ih godina
(Theoretical and methodological transformations of Croatian historiography in the 1970s and 1980s)
Autori
Janković, Branimir
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Filozofski fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
02.12
Godina
2014
Stranica
323
Mentor
Agičić, Damir
Ključne riječi
hrvatska historiografija; socijalizam; Jugoslavija; teorija i metodologija; preobrazbe historiografije
(Croatian historiography; socialism; Yugoslavia; theory and methodology; transformations of historiography)
Sažetak
Rad analizira hrvatsku historiografiju u socijalističkoj Jugoslaviji, s naglaskom na 1970-im i 1980-im godinama, primarno se usmjeravajući na njezinu teorijsku i metodološku problematiku. U radu se nakon uvodnih napomena o povijesti historiografije i dosadašnjim istraživanjima suvremene hrvatske historiografije – u kojima teorijska i metodološka tematika nije opsežnije i cjelovitije analizirana – definiraju konkretna istraživačka pitanja o karakteru i opsegu teorijskih i metodoloških preobrazbi hrvatske historiografije 1970-ih i 1980-ih godina, kao ključnih godina u kojima se one događaju. Teorijska i metodološka podloga istraživanja zasniva se na središnjem konceptu preobrazbe (oblikovanom na temelju teorija društvenih promjena), a u konceptualni okvir ulaze i Khunov koncept paradigme, Bourdieuova teorija polja te koncepti kulturnih transfera i translacije. U radu se najprije raspravlja o pitanju marksizma u hrvatskoj historiografiji, a zatim se iscrpno obrađuju različita zagovaranja teorijskih i metodoloških preobrazbi u sklopu promoviranja francuskih Anala i sveobuhvatne socijalne historije te upućivanja kritika matičnoj historiografiji. Pritom se analiziraju i brojne reakcije povjesničara na tako provođeno zagovaranje preobrazbi. Nakon prikazivanja pluralizacije hrvatske historiografije 1970-ih i 1980-ih godina, u vidu dinamiziranja dotadašnjih historijskih poddisciplina poput historijske demografije ili pak uvođenja novih poput historije žena, iznose se pretpostavke za cjelovitiju ocjenu ukupne teorijske i metodološke razine tadašnje hrvatske historiografije i ostvarenih preobrazbi. Zatim se na dvije „studije slučaja“ detaljnije analizira mjesto teorijske i metodološke problematike u bavljenju inozemnom temom Francuske revolucije i domaćom temom buna u hrvatskoj historiografiji. Na temelju provedene ukupne analize zaključno se ističe da je hrvatska historiografija 1970-ih i 1980-ih godina ostvarila značajne teorijske i metodološke preobrazbe, ali i da su one dobrim dijelom bile umjerene i djelomične.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest
POVEZANOST RADA
Projekti:
130-0000000-3108 - Hrvatska modernog i suvremenog doba: europski modeli i hrvatski identiteti (Vranješ-Šoljan, Božena, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Filozofski fakultet, Zagreb