Pregled bibliografske jedinice broj: 742850
Tendencije u razvoju menadžmenta 21. stoljeća
Tendencije u razvoju menadžmenta 21. stoljeća // Menadžment, vođenje i organizacija u 21. stoljeću: (Dis)kontinuiteti u praksi organizacije i menadžmenta / Buble, Marin ; Cingula, Marijan ; Alfirević Nikša (ur.).
Split : Zagreb: Sveučilište u Splitu - Ekonomski fakultet ; Sveučilište u Zagrebu - Ekonomski fakultet, 2011. str. 1-9 (pozvano predavanje, nije recenziran, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 742850 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Tendencije u razvoju menadžmenta 21. stoljeća
(Tendecies in evolution of 21st century management)
Autori
Buble, Marin
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Menadžment, vođenje i organizacija u 21. stoljeću: (Dis)kontinuiteti u praksi organizacije i menadžmenta
/ Buble, Marin ; Cingula, Marijan ; Alfirević Nikša - Split : Zagreb : Sveučilište u Splitu - Ekonomski fakultet ; Sveučilište u Zagrebu - Ekonomski fakultet, 2011, 1-9
ISBN
978-953-281-044-8
Skup
1. Interkatedarski znanstveni skup organizacije i menadžmenta s međunarodnim sudjelovanjem
Mjesto i datum
Split, Hrvatska, 28.09.2011. - 30.09.2011
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
nova paradigma menadžmenta; nova ekonomija; novo poduzeće; novi zaposlenik; novi poslovni modeli; nove vrijednosti
(new management paradigm; new economy; new enterprise; new employee; new business models; new values)
Sažetak
Klasična paradigma menadžment formulirana prije nešto više od sto godina počela je već u drugoj polovini 20. stoljeća doživljavati udare. Prvi udar na tu paradigmu nastupio je krajem 60-ih kada se okolina konačno počela tretirati važnim elementom menadžmenta. Drugi značajniji udar na tu paradigmu nastupio je 1978. kada je Tom Peters (1978) razvio koncept osam načela izvrsnosti koja su u potpunoj opreci s načelima klasične paradigme menadžmenta. Peter Senge je 1990. načinio daljnji otklon od te paradigme konceptom učeće organizacije, a iste godine Michael Hammer i James Champy utemeljuju postavku o organizaciji rada oko procesa a ne oko zadataka. Početkom 21. stoljeća značajan atak na radicionalnu paradigmu menadžmenta izvršio je Peter Drucker koji ukazuje na promjene koje će nastati i njihove implikacije na poduzeće, njegovu organizaciju i menadžment. Najveći udar na klasičnu paradigmu menadžmenta izveo je Gary Hamel (2007) tvrdeći daje većina menadžerskih principa i sustava utemeljeno na potpuno nepotrebnoj menadžerskoj paradigmi, pa stoga menadžerske inovacije predstavljaju ultimativni izvor konkurentskih prednosti. Sve je ovo navelo neke autore da si postave pitanje: Je li došao kraj menadžmenta? Tražeći odgovor na to pitanje u ovom se radu ukazuje na to da nije došao kraj menadžmenta već da njegovu budućnost tek treba osmisliti.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Ekonomija
POVEZANOST RADA
Projekti:
055-0553032-1142 - Implikacije konverzije strukturne u procesnu paradigmu (Buble, Marin, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Ekonomski fakultet, Split
Profili:
Marin Buble
(autor)