Pregled bibliografske jedinice broj: 742266
Odnos tendencije odgađanja, jutarnjosti-večernjosti i navika spavanja studenta
Odnos tendencije odgađanja, jutarnjosti-večernjosti i navika spavanja studenta, 2014., diplomski rad, diplomski, Hrvatski studiji, Zagreb
CROSBI ID: 742266 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Odnos tendencije odgađanja, jutarnjosti-večernjosti i navika spavanja studenta
(The relationship between procrastination, morningness-eveningness and sleep habits of students)
Autori
Hokman, Marko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Hrvatski studiji
Mjesto
Zagreb
Datum
09.10
Godina
2014
Stranica
41
Mentor
Radošević-Vidaček, Biserka
Neposredni voditelj
Bakotić, Marija
Ključne riječi
odgađanje odlaska u krevet; odgađanje; jutarnjost-večernjost; navike spavanja
(bedtime procrastination; procrastination; morningness-eveningness; sleep habits)
Sažetak
Cilj ovog istraživanja bio je ispitati kakav je odnos između tendencije odgađanja, preferencija na dimenziji jutarnjosti-večernjosti i karakteristika spavanja studenata. Ispitivanje je provedeno pomoću internetske ankete na prigodnom uzorku u koji je bilo uključeno 213 studenata oba spola (166 žena) dobi od 18 do 28 godina. Za istraživanje su korišteni Upitnik o navikama spavanja konstruiran za potrebe istraživanja, Kompozitna skala jutarnjosti-večernjosti te dvije mjere odgađanja: Upitnik odgađanja i Upitnik odgađanja odlaska u krevet. Podaci su prikupljeni u ljetnom razdoblju kad studenti nisu imali akademskih obaveza. Utvrđeno je da i u ljetnom razdoblju postoji pomak u rasporedu spavanja između radnih dana i vikenda, ali ne i razlika u trajanju spavanja između te dvije situacije. Nakon odlaska u krevet radnom danom 53% studenata bavilo se nekim aktivnostima u krevetu, dok se vikendom njihov postotak smanjio na 32%, pri čemu aktivnosti uključuju korištenje raznih elektronskih medija. Utvrđna je slaba povezanost Jutarnjosti-večernjosti s Odgađanjem (r= -0, 29) i Odgađanjem odlaska u krevet (r= -0, 18) te povezanost Odgađanja i Odgađanja odlaska u krevet (r= 0, 26). U hijerarhijskoj regresijskoj analizi Jutarnjost-večernjost se pokazala značajnim prediktorom vremena odlaska u krevet i vremena početka spavanja radnim danima i vikendom. Odgađanje i Odgađanje odlaska u krevet bili su slabo povezani samo s početkom spavanja u radne dane (r= 0, 16), a u regresiji nisu imali značajan udio s ostalim prediktorima u predviđanju početka spavanja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
022-0222411-2659 - Problem pospanosti: sociokulturalni, bihevioralni i psihofiziološki aspekti (Radošević-Vidaček, Biserka, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut za medicinska istraživanja i medicinu rada, Zagreb