Pregled bibliografske jedinice broj: 742054
Stigma intelektualnih teškoća: perspektive članova obitelji
Stigma intelektualnih teškoća: perspektive članova obitelji, 2014., doktorska disertacija, Pravni fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 742054 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Stigma intelektualnih teškoća: perspektive članova obitelji
(Stigma of Intellectual Disability: Perspectives of Family Members)
Autori
Buljevac, Marko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Pravni fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
11.12
Godina
2014
Stranica
322
Mentor
Leutar, Zdravka
Ključne riječi
osobe s intelektualnim teškoćama; obitelji osoba s intelektualnim teškoćama; socijalni identitet; stigma; stigma obitelji
(people with intellectual disabilities; families of people with intellectual disability; social identity; stigma; family stigma)
Sažetak
Cilj ove doktorske disertacije bio je dobiti uvid u perspektive osoba s lakim intelektualnim teškoćama i članova uže obitelji osoba s različitim stupnjevima težine intelektualnih teškoća o stigmi intelektualnih teškoća. Shodno navedenom cilju, istraživačka pitanja odnosila su se na doživljaj stigmatizacije osoba s intelektualnih teškoćama i stigme obitelji temeljem intelektualnih teškoća člana obitelji. Kvalitativno istraživanje provedeno je metodom polustrukturiranog intervjua na namjernom uzorku od 25 osoba s lakim intelektualnim teškoćama i 22 člana obitelji osoba s različitim stupnjevima težine intelektualnih teškoća. Interpretativna fenomenološka analiza korištena je kao metoda obrade podataka. Rezultati istraživanja o stigmatizaciji osoba s intelektualnim teškoćama ukazuju na nepoštivanje dostojanstva i neuvažavanje osobnog integriteta, ponižavanje i obezvrjeđivanje, pripisivanje radne nekompetentnosti i nesamostalnosti, nužnost kontroliranja osoba, iskazivanje nepoželjnosti, indolentnost sustava formalne podrške, poimanje osoba izvorima financijske koristi, isključivanje i izolaciju osoba s intelektualnim teškoćama. Rezultati o stigmi obitelji ukazuju na sažaljenje, okrivljavanje, nametanje očekivanja i dužnosti, umanjivanje vrijednosti zbog obiteljske povezanosti s osobom s intelektualnim teškoćama, nepoštivanje i diskriminaciju majki osoba s intelektualnim teškoćama, indolentnost sustava formalne podrške, nametanje života u neznanju i izolaciji. Dobiveni rezultati potvrđuju rezultate provedenih istraživanja o stigmi intelektualnih teškoća. Temeljem provedenog istraživanja može se zaključiti da je stanje intelektualnih teškoća socijalni identitet koji utječe na umanjivanje društvenog statusa članova obitelji osoba s intelektualnim teškoćama i rezultira samoćom.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Socijalne djelatnosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
066-0000000-3617 - SOCIJALNI POLOŽAJ STARIJIH I OSOBA S INVALIDITETOM U HRVATSKOJ I ZEMLJAMA EU (Leutar, Zdravka, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Pravni fakultet, Zagreb