Pregled bibliografske jedinice broj: 741185
Istraživanje rezljivosti korozijski postojanog čelika AISI 316L mlazom vode
Istraživanje rezljivosti korozijski postojanog čelika AISI 316L mlazom vode, 2014., doktorska disertacija, Strojarski fakultet u Slavonskom Brodu, Slavonski Brod
CROSBI ID: 741185 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Istraživanje rezljivosti korozijski postojanog čelika AISI 316L mlazom vode
(Research of cutting performance AISI 316L stainless steel with waterjet cutting)
Autori
Duspara, Miroslav
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Strojarski fakultet u Slavonskom Brodu
Mjesto
Slavonski Brod
Datum
22.10
Godina
2014
Stranica
116
Mentor
Stoić, Antun
Neposredni voditelj
Dunđer, Marko
Ključne riječi
Rezanje mlazom vode; AISI 316L korozijski postojan čelik; zvuk i vibracije tijekom rezanja; životni vijek mlaznica
(Water jet cutting; AISI 316L steinless steel; sound and vibration during cutting; nozzle lifetime)
Sažetak
U okviru doktorske disertacije provodi se istraživanje nekonvencionalnog postupka rezanja korozijski postojanog materijala mlazom vode. U teorijskom dijelu rada prikazuju se tehnološke značajke postupka rezanja mlazom vode, tehnološke značajke stroja na kojem se provode istraživanja, kao i vitalni dijelovi stroja koji omogućavaju uspješno izvođenje postupka. U eksperimentalnom dijelu rada istraživan je utjecaj parametra rezanja (brzina rezanja, tlak i protok abraziva) obzirom na kvalitetu obrađene površine i životnog vijeka mlaznica. Eksperiment se provodi prema centralno kompozitnom planu pokusa. Pokus se izvodi s tri različita tipa abraziva (barton garnet, aluminijev oksid i olivine) i dvije granulacije abraziva (MESH 80 i MESH 120). Materijal koji se ispituje je korozijski postojan čelik AISI 316L debljine 30 mm. Nakon rezanja mjeri se hrapavost obrađene površine po dubini odrezane površine, obavljaju se statističke analize izmjerenih vrijednosti, a u cilju dobivanja matematičkog modela hrapavosti obrađene površine, koji se potom uspoređuje s konvencionalnim postupkom rezanja. Uz pomoć postavljenih senzora (mikrofona i akcelerometra) vrši se on-line nadzor procesa s namjerom utvrđivanja nestabilnosti procesa rezanja. Uz to prati se i utjecaj vrste abraziva i granulacije na oštećenja i životni vijek mlaznice.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Strojarstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
152-0000000-3309 - Suvremene tehnike obrade rezanjem u proizvodnji prihvatljivoj okolišu (Stoić, Antun, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Strojarski fakultet, Slavonski Brod