Pregled bibliografske jedinice broj: 741080
Povijesni razvoj ideje turizma u kanjonu Drežanka
Povijesni razvoj ideje turizma u kanjonu Drežanka // Geografsko obrazovanje, nauka i praksa: razvoj stanje i perspektive / Grčić, Mirko ; Filipović, Dejan ; Dragičević, Slavoljub (ur.).
Beograd: Univerzitet u Beogradu ; Geografski fakultet, 2014. str. 381-386 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 741080 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Povijesni razvoj ideje turizma u kanjonu Drežanka
(The historical development of the idea of tourism in the canyon Drežanka)
Autori
Musa, Snježana ; Kranjčević, Jasenka
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Geografsko obrazovanje, nauka i praksa: razvoj stanje i perspektive
/ Grčić, Mirko ; Filipović, Dejan ; Dragičević, Slavoljub - Beograd : Univerzitet u Beogradu ; Geografski fakultet, 2014, 381-386
ISBN
978-86-6283-015-9
Skup
120 godina Geografskog fakulteta u Beogradu
Mjesto i datum
Ivanjica, Srbija, 05.12.2013. - 07.12.2013
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
kanjon Drežanka; povijest razvoja turizma; Geografija; Bosna i Hercegovina
(Canyon Drežanka; history of tourism; geography; Bosnia and Herzegovina)
Sažetak
Predmet rada je osvrt na resursnu osnovu, razvoj ideje i mogući razvoj turizma u kanjonu Drežanka u Bosni i Hercegovini uz prethodnu geografsku (prostornu), socijalnu, kulturnu i ekonomsku analizu. Ideja razvoja turizma na ovom području stara je više od jednog stoljeća, od vremena kada je Maude M. Holbach, davne 1910. u knjizi Bosnia and Herzegovina - some wayside wanderings (Bosna i Hercegovina – usputna lutanja) prepoznala prostorne potencijale za razvoj turizma kanjona Drežanka (ona ga zove Drežnica) a kao potencijale izdvajala ribolov, planinarenje i lov, uz izgradnju ne pretjerano luksuznog hotela negdje u Jablanici. Razvoj ideje zastao je davno. Hotel u Jablanici je bio, postoji i motel na ušću Drežanke u Neretvu, ali… Do danas u jedinstvenom kanjonu na dohvat prolaznika i namjernika od turizma nema ništa. Autorice se zalažu za planski osmišljeni turizam na području kanjona Drežanka jer smatraju da prihodi ostvareni od turizma mogu pridonijeti njegovom očuvanju i razvoju. Samo kvalitetno osmišljeni različiti i specifični sadržaji u zaštićenim područjima prirode, kao što je kanjon Drežanka, mogu predstavljati specifičan turistički proizvod. Autorice upozoravaju da nekontrolirani razvoj turizma može imati negativne posljedice na analiziran prostor. Stoga se zalažu da razvoju turizma u zaštićenom područjima bude planski i interdisciplinaran. U cilju zaštite identiteta i unaprjeđenja vrijednosti prostora prostornim planovima važno je uskladiti različite potrebe (znanstvene, edukacijske i turističko rekreacijske, itd.). Autorice se zalažu za turizam koji će čuvati i unaprijediti prirodne vrijednosti u kojem će turistička infrastruktura biti jedva vidljiva.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Arhitektura i urbanizam