Pregled bibliografske jedinice broj: 741001
Utjecaj roka košnje na prinos i kakvoću smjesa ozimog graška i žitarica za potrebe prehrane divljači u lovištu
Utjecaj roka košnje na prinos i kakvoću smjesa ozimog graška i žitarica za potrebe prehrane divljači u lovištu, 2014., diplomski rad, diplomski, Agronomski fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 741001 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj roka košnje na prinos i kakvoću smjesa ozimog graška i žitarica za potrebe prehrane divljači u lovištu
(The effect of harvest date on yield and quality of mixtures of winter pea and cereals for the purpose of feeding the game animals in the hunting ground)
Autori
Jelača, Hrvoje
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Agronomski fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
30.09
Godina
2014
Stranica
26
Mentor
Uher, Darko
Ključne riječi
žitarice; grašak; divljač; prinos; kakvoća
(cereals; pea; game; yield; quality)
Sažetak
Moderno lovstvo mora biti održivo s ciljem očuvanja biološke raznolikosti. Budući da je divljač, prema Zakonu o lovstvu (N.N. 140/05), dobro od interesa za Republiku Hrvatsku, kvalitetna trofejna divljač prirodno je bogatstvo i značajan gospodarski resurs. Kvalitetna hrana uz dobre genetske predispozicije, preduvjet je postizanja vrijednih trofeja, čime se povećava gospodarski značaj lovišta. Pokus je postavljen radi utvrđivanja utjecaja roka košnje na prinos i kakvoću ozimih žitarica (raž, tritikale i zob) i ozimog graška cv. Maksimirski rani za potrebe prehrane divljači u lovištu III/29 "Prolom". Najveći ukupni prinos suhe tvari u punoj cvatnji ozimog graška imala je smjesa s raži (5, 78 t/ha), u odnosu na tritikale (5, 08 t/ha) i zob (4, 19 t/ha). Najveći sadržaj sirovih bjelančevina u suhoj tvari imao je ozimi stočni grašak cv. Maksimirski rani u početku cvatnje (231 g/kg) i u punoj cvatnji (178 g/kg), a od žitarica raž u početku cvatnje graška (171 g/kg). Najveći ukupni prinos sirovih bjelančevina u punoj cvatnji ozimog graška imala je smjesa s raži (757 kg/ha) u odnosu na tritikale (676 kg/ha) i zob (624 kg/ha).
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)