Pregled bibliografske jedinice broj: 740999
Značaj validacije ELISA metode u detekciji hloramfenikola u mesu kalifornijske pastrmke
Značaj validacije ELISA metode u detekciji hloramfenikola u mesu kalifornijske pastrmke // Meso : prvi hrvatski časopis o mesu, XVI (2014), 6; 502/526-508/532 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 740999 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Značaj validacije ELISA metode u detekciji hloramfenikola u mesu kalifornijske pastrmke
(The importance of the ELISA method validation in the detection of chloramphenicol in meat rainbow trout)
Autori
Tanković, Sanin ; Bilandžić, Nina ; Smajlović, Muhamed ; Jelušić, Vedrana ; Članjak, Enida ; Mitrović, Novalina ; Janković, Saša ; Varenina, Ivana ; Solomun Kolanović, Božica ; Zuko, Almedina
Izvornik
Meso : prvi hrvatski časopis o mesu (1332-0025) XVI
(2014), 6;
502/526-508/532
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
pastrva; rezidua; kloramfenikol; validacija; ELISA; LC-MS/MS
(trout; residues; chloramphenicol; validation; ELISA; LC-MS/MS)
Sažetak
U cilju utvrđivanja trenutnog stanja po pitanju spremnosti veterinarske službe da odgovori na incidentne situacije, odlučili smo se za tzv. „what if“ studiju, tj. simulaciju upotrebe zabranjene tvari – kloramfenikola, na ribnjaku gdje se uzgaja kalifornijska pastrva, namijenjena daljoj prodaji i/ili preradi na tržištu. Ribu kao materijal za istraživanje smo odabrali iz razloga postojanja ogromnih kapaciteta za uzgoj i preradu ribe i ribljih proizvoda u Bosni i Hercegovini, kao i postojanje četiri pogona za preradu ribe koji posjeduju odobrenje za izvoz na tržište Europske unije. Pored toga, Bosna i Hercegovina je veliki uvoznik proizvoda marikulture iz Europske unije, ali i zemalja Jugoistočne Azije, gdje je nerijetko u proteklim godinama zabilježen pozitivan nalaz rezidua kloramfenikola u ovoj vrsti proizvoda. Prilikom provedbe eksperimenta, analitička obrada uzetih uzoraka je obavljena u tri laboratorija, dostupnom brzom orijentacijskom (engl. screening) ELISA metodom (Enzyme-Linked Immunosorbent Assay) od kojih je u jednom laboratoriju ELISA metoda bila validirana, a u druga dva nije. Konfirmacija pozitivnih nalaza rezidua kloramfenikola rađena je konfirmacijskom metodom tekućinske kromatografije tandemske spektometrije masa (LC-MS/MS). Cilj istraživanja je bio da se dokaže da je ELISA metoda, prilikom detekcije navedenih supstanci pouzdana ukoliko je predhodno validirana, te da se na osnovu dobivenih analitičkih rezultata tom metodom sa sigurnošću može utvrditi prisustvo odnosno odsustvo rezidua kloramfenikola u mesu konzumne kalifornijske pastrve.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Hrvatski veterinarski institut, Zagreb
Citiraj ovu publikaciju:
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- CAB Abstracts
- Zoological Record