Pregled bibliografske jedinice broj: 74090
Stacionarna istraživanja erozije vodom pri različitim načinima obrade tla na pseudogleju središnje Hrvatske
Stacionarna istraživanja erozije vodom pri različitim načinima obrade tla na pseudogleju središnje Hrvatske // 140. Obljetnica poljoprivrednog školstva u Hrvatskoj / Husinec, Renata; Plačko, Ljudevit; Bašić, Ferdo (ur.).
Križevci: Poljoprivredni institut Križevci, 2000. (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 74090 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Stacionarna istraživanja erozije vodom pri različitim načinima obrade tla na pseudogleju središnje Hrvatske
(Soil erosion in different tillage system on Stagnic Luvisols in central Croatia)
Autori
Bašić, Ferdo ; Nestroy, Othmar ; Kisić, Ivica ; Mesić, Milan ; Sabolić, Mijo
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
140. Obljetnica poljoprivrednog školstva u Hrvatskoj
/ Husinec, Renata; Plačko, Ljudevit; Bašić, Ferdo - Križevci : Poljoprivredni institut Križevci, 2000
Skup
140. Obljetnica poljoprivrednog školstva u Hrvatskoj
Mjesto i datum
Križevci, Hrvatska, 05.10.2000. - 06.10.2000
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
tlo; erozija; obrada tla
(soil; erosion; tillage system)
Sažetak
Sveobuhvatna zaštita tla temeljni je preduvjet održivog razvitka na kojem Hrvatska gradi svoju gospodarsku i svekoliku sutrašnjicu.
Jedna je od važnih zadaća obrade tla u okviru održivog gospodarenja tlom eroziju vodom reducirati na prihvatljivu razinu. U potrazi za prihvatljivim načinom obrade na pseudogleju, kao tipu tla koji je zbog svojih značajki izrazito sklon eroziji vodom, u proljeće 1994. god. postavljen je stacionarni pokus u Blagorodovcu nedaleko Daruvara, na površinama tvrtke Poljodar, d.d. Pokus sadrži šest varijanata obrade tla: 1. standardna parcela prema USLE orano, a nezasijano tlo (crni ugar), 2. oranje do 25 cm dubine uz i niz nagib, 3. no-tillage - izravna sjetva, 4. oranje do 25 cm, okomito na smjer nagiba 5. vrlo duboko oranje (50 cm) okomito na smjer nagiba. 6. podrivanje na 60 cm dubine + oranje okomito na smjer nagiba. Pokus je počeo u proljeće 1995., sjetvom kukuruza, slijedi soja (1996.) pšenica (1997) - uljana repica (1998), a 1999. je uzgajan dvostruki usjev - double crop (soja zasijana u ječam).
Kao što je i očekivano, najveći gubitak tla erozijom u petogodišnjem istraživanju utvrđen je na standardnoj parceli prema USLE (obrađivano, a nezasijano-golo tlo), na kojoj je erozija višestruko veća od tolerantne za ovaj tip tla (T = 10 t/ha/god.) Ako se oranje obavlja u smjeru nagiba u uzgoju jarih usjeva, erozija tla je veća od tolerantne, za razliku od ozimih kultura (pšenica i uljana repica), a pogotovo o tzv. double crop (jari ječam s usijanom sojom). Primjenom izostavljanja obrade No-tillage, ili izravne sjetve bez obrade, pri uzgoju kukuruza erozija je dvostruko veća od tolerantne, a u uzgoju soje je oko tolerantne vrijednosti, dok u uzgoju ozimih usjeva i dvostrukog usjeva erozije praktički nema.
Temeljem rezultata preporučamo da se u obradi tala sklonih eroziji, kao što je pseudoglej, prakticira obrada okomito na smjer nagiba, a na većim nagibima uzgajati isključivo usjeve gustog sklopa. Takva obrada štiti tlo od erozije, a vodne resurse od imisije onečišćenja različitim kemijskim sredstvima koja se u nas uobičajeno koriste u intenzivnom uzgoju bilja. Zbog jednostavnosti primjene preporučamo konvencionalnu obradu.
Držimo da će nastavak istraživanja dodatno rasvijetliti ove probleme i popuniti Ťprazna mjestať, odnosno nedostatna znanja o eroziji tla u našim uvjetima. Za pozdraviti bi bilo možebitno proširenje istraživanja na nove lokacije i tipove tala, pa ga držimo dobro došlim.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)