Pregled bibliografske jedinice broj: 740662
JAVNOZDRAVSTVENI ASPEKT INFKECIJE HIB-om, EVALUACIJA PROVEDBE CIJEPLJENJA I UTJECAJA NA POBOL (diplomski rad)
JAVNOZDRAVSTVENI ASPEKT INFKECIJE HIB-om, EVALUACIJA PROVEDBE CIJEPLJENJA I UTJECAJA NA POBOL (diplomski rad), 2014., diplomski rad, Medicinski fakultet u Splitu, Split
CROSBI ID: 740662 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
JAVNOZDRAVSTVENI ASPEKT INFKECIJE HIB-om, EVALUACIJA PROVEDBE CIJEPLJENJA I UTJECAJA NA POBOL (diplomski rad)
(Epidemiological Characteristics of Infections caused by Haemophilus influenzae type b and Evaluation of Vaccination in Croatia)
Autori
Milanović, Silvija
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad
Fakultet
Medicinski fakultet u Splitu
Mjesto
Split
Datum
26.09
Godina
2014
Stranica
56
Mentor
Mulić, Rosanda
Neposredni voditelj
Mulić, Rosanda
Ključne riječi
epidemiologija; HiB infekcija; cijepljenje; Hrvatska
(Epidemiology; Haemophilus influenzae type b; Vaccination; Croatia)
Sažetak
U radu su opisane epidemiološke karakteristike infekcije uzrokovane Haemophilusom influenzae tip b, prema dostupnim podacima dobivenim od Epidemiološke službe Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo. Pretražena je i arhiva Infektivne klinike KBC Split da bi se dobili podaci o liječenim pacijentima od ove bolesti u razdoblju 1997.- 2013. godina. Do uvođenja cijepljenja protiv H. influenzae tipa b u Hrvatskoj i drugim zemljama, H. influnzae je bio vodeći uzročnik gnojnog meningitisa, teške akutne upale mekih opni mozga i leđne moždine, u djece od 3 mjeseca do 3 godine starosti i veliki javnozdravstveni problem. Uvođenje imunizacije dovelo je do značajnih promjena u epidemiološkoj i javnozdravstvenoj slici bolesti. Za očevidan pad pobola u Hrvatskoj je bilo potrebno dvije godine od uvođenja cijepljenja, a posljednjih pet godina redukcija pobola od invazivnih H. influenzae bolesti kod djece do pet godina života je 100% - znači da su praktički eliminirane. Međutim, hoće li to stanje ostati takvo zavisi od obuhvata obveznom imunizacijom protiv Hib-a, koja, prema zakonskim propisima mora biti iznad 95%. Kod odraslih osoba se, u kliničkoj praksi, i dalje, nakon uvođenja obveznog cijepljenja, bilježe oboljeli od invazivne bolesti uzrokovane H. influenzae, ali kod kojih se također bilježi se pad pobola. Postizanje imuniteta cijepljenjem dovelo je do nekih „pomaka“ u mikrobiološkoj slici. Tako se bilježi povećanje rezistencije H. influenzae na ampicilin (što nije uzrokovano isključivo cijepljenjem) i pojavu bolesti uzrokovane drugim tipovima H. influenzae (f). Ovim radom je dokazana već poznata činjenica da je cijepljenje najučinkovitija preventivna mjera i da se, kod bolesti koje su javnozdravstveni problem a za koje postoji učinkovito cjepivo, najisplativije (s bilo kojeg stajališta) uvesti cijepljenje. Ključne riječi: epidemiologija, HiB infekcija, cijepljenje, Hrvatska.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita
POVEZANOST RADA
Projekti:
216-1080315-0289 - Seroepidemiologija, nasljedna predispozicija i zarazne bolesti u Hrvatskoj (Mulić, Rosanda, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Medicinski fakultet, Split
Profili:
Rosanda Mulić
(mentor)