Pregled bibliografske jedinice broj: 740277
Prosvjetiteljstvo i predodžbe o stanovništvu Vojne krajine u 18. stoljeću
Prosvjetiteljstvo i predodžbe o stanovništvu Vojne krajine u 18. stoljeću // Hrvati i Srbi u Habsburškoj Monarhiji u 18. stoljeću: interkulturni aspekti "prosvijećene" modernizacije. Zbornik radova s Hrvatsko-srpskog znanstvenog kolokvija 2011. / Roksandić, Drago (ur.).
Zagreb: FF Press, 2014. str. 175-186
CROSBI ID: 740277 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Prosvjetiteljstvo i predodžbe o stanovništvu Vojne krajine u 18. stoljeću
(Enlightenment and the 18th century images of the population at the Military Border)
Autori
Lazanin, Sanja
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Hrvati i Srbi u Habsburškoj Monarhiji u 18. stoljeću: interkulturni aspekti "prosvijećene" modernizacije. Zbornik radova s Hrvatsko-srpskog znanstvenog kolokvija 2011.
Urednik/ci
Roksandić, Drago
Izdavač
FF Press
Grad
Zagreb
Godina
2014
Raspon stranica
175-186
ISBN
978-953-175-530-6
Ključne riječi
prosvjetiteljstvo, predodžbe o Drugome, krajiško stanovništvo, Vojna krajina
(Enlightenment, images of the Other, population, Military Border)
Sažetak
U radu se polazi od pretpostavke da se promjene i reforme, koje se tijekom 18. stoljeća provode na brojnim područjima života unutar Habsburške Monarhije, mogu pratiti i kroz njihov utjecaj na percepciju i stvaranje slike o Drugome. Kao polazište za analizu poslužili su narativni izvori dvojice habsburških časnika, grofa Rabatte i vojvode Sachsen- Hildburghausena, koji sadrže opise krajiškog društva. Usporedbom opisa dvojice časnika autorica je analizirala predodžbe i stavove o stanovništvu na području Vojne krajine u Hrvatskoj početkom i krajem 18. stoljeća i nastojala utvrditi na temelju kojih se elemenata oni oblikuju. Pozornost se usmjerila i na određene pojmove karakteristične za razdoblje prosvjetiteljstva koje su oba habsburška časnika upotrebljavala u svojim spisima. U radu se zaključuje da se prikazi tradicionalnih vojnokrajiških zajednica u Rabattinim i Hildburghausenovim opisima javljaju segmentirano i da odražavaju interese i očekivanja koje je monarhijska politika imala od vojnokrajiškog društva.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest
POVEZANOST RADA
Projekti:
076-0762385-1516 - Interkulturni pristup etničkoj različitosti i identitet: Hrvatska – Europa (Čačić-Kumpes, Jadranka, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut za migracije i narodnosti, Zagreb
Profili:
Sanja Lazanin
(autor)