Pregled bibliografske jedinice broj: 74024
Optimalizacija parametara šivanih šavova s primjenom računala
Optimalizacija parametara šivanih šavova s primjenom računala, 2002., magistarski rad, Tekstilno - tehnološki fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 74024 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Optimalizacija parametara šivanih šavova s primjenom računala
(Optimising Sewn Seam Parameters Using Computers)
Autori
Baksa, Sarajko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, magistarski rad
Fakultet
Tekstilno - tehnološki fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
12.02
Godina
2002
Stranica
165
Mentor
Skoko, Miroslav
Neposredni voditelj
Rogale, Dubravko
Ključne riječi
Šivaći stroj; elektromotorni pogonski sustavi i uređaji; tehnološki proces šivanja; nadzor; podešavanje; regulacija; upravljanje i vođenje; procesna računalna optimalizacija; opterećenja; naprezanja i deformacije anizotropnih materijala; polarni dijagra
(Sewing machine; electric motor drive and devices; sewing process; monitoring; djusting; regulation; guidance and control; process computerised optimisation; stress; strain and distortion of anisotropic materials; polar diagram.)
Sažetak
U radu su izvedena istraživanja mogućnosti primjene neizrazite (fuzzy) logike na proces optimalizacije ubodne brzine šivanja tijekom izvođenja šivanih šavova na odjeći s primjenom računala.
Glede definiranja utjecaja brzina prošivavanja na kvalitetu izrađenih strojnih šivanih šavova provedena su istraživanja smicanja niti tkanina u području šivanih šavova te deformacije tkanina uzrokovane vlačnim opterećenjima. Razradom rezultata mjerenja definirani su temelji za izradu računalne aplikacije optimiranja parametara izrade šivanih šavova s obzirom na nazivnu brzinu šivanja kao upravljivu varijabilnu ulaznu veličinu tehnološkog procesa šivanja.
U tematskom dijelu dan je prikaz suvremenih šivaćih strojeva u tehnološkim procesima šivanja sa naglašenom pozornošću na njihove elektromotorne pogonske sustave i uređaje, glede njihove neposredne izvršne uloge unutar optimalizacijskih procesa šavnih spajanja. Razmotrena je problematika upravljanja i regulacije brzinom vrtnje istosmjernih i izmjeničnih elektromotornih pogona i uređaja šivaćih strojeva, u cilju sagledavanja mogućih rješenja inteligentnog pristupa izrade šivanih šavova. Opisani su ručno mehanički, elektromehanički, elektropneumatsko hidraulični, numerički i računalno numerički načini upravljanja radom šivaćih strojeva. Prezentirana je uporaba procesnog digitalnog mikroračunala i pripadnih osnovnih sklopovskih elemenata i modula potrebnih za optimiranje izrade šivanih šavova uz pomoć računala. Dan je prikaz grupa i tipova strojnih šivanih uboda i tehničko tehnoloških parametara njihove izrade. Izvedena je analiza oblikovanja dvostrukog zrnčanog šivanog uboda. Razmotrene su grupe, vrste i tipovi šivanih šavova na odjevnim predmetima. Analizirani su utjecajni čimbenici mehaničkih značajki šivanih šavova. Dan je pregled teorijskih osnova opterećenja, naprezanja i deformacija materijala s posebnim osvrtom na anizotropne materijale. Analizirani su utjecajni čimbenici čvrstoće prošivene i neprošivene tkanine na smicanje i prekid.
U eksperimentalnom dijelu rada dan je prikaz karakternih značajki uporabljenih materijala, strojeva i uređaja koji su korišteni u provedenim istraživanjima. Objašnjena je priprema i izrada mjernih uzoraka. Opisane su uporabljene mjerne metode za određivanje smicanja niti i prekidnih sila niti tkanina. Istraživanja su provedena na tri osnovne grupe mjernih uzoraka: mjerenjem smicanja niti u području šivanog šava pod kutevima na prošivenim mjernim uzorcima, mjerenjem vrijednosti produljenja i prekidnih sila niti tkanine u području šivanog šava na prošivenim mjernim uzorcima i mjerenjem produljenja i prekidnih sila niti tkanine pod kutevima na neprošivenim mjernim uzorcima. Izvršena je računalna simulacija optimalizacije ubodne brzine šivanja pri izradi šivanih šavova na temelju istraženih vrijednosti za uporabljenu tkaninu i pripadne čimbenike sa dvije računalne programske aplikacije SABACO 2.4. i Fuzzy Control 2000.
Ovim istraživanjima dan je doprinos nastojanjima kontrolirane izrade spojeva, s aspekta vođenja šivaćih strojeva tijekom izrade šava, na način limitiranja gornjih graničnih vrijednosti nazivnih brzina šivanja u svrhu očuvanja unaprijed istraženih i definiranih kvalitativnih značajki šivanih šavova na odjevnim predmetima.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Tekstilna tehnologija