Pregled bibliografske jedinice broj: 739607
Što je 'mlado' u gradskom kazalištu mladih Split
Što je 'mlado' u gradskom kazalištu mladih Split // Krležini dani u Osijeku 2013. / Hećimović, Branko (ur.).
Zagreb : Osijek: Zavod za povijest hrvatske književnosti, kazališta i glazbe HAZU, Odsjek za povijest hrvatskog kazališta ; Hrvatsko narodno kazalište u Osijeku ; Filozofski fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2014. str. 299-309 (poster, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 739607 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Što je 'mlado' u gradskom kazalištu mladih Split
(What is a 'young' at the Youth Theatre Split)
Autori
Bošković, Ivan
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Krležini dani u Osijeku 2013.
/ Hećimović, Branko - Zagreb : Osijek : Zavod za povijest hrvatske književnosti, kazališta i glazbe HAZU, Odsjek za povijest hrvatskog kazališta ; Hrvatsko narodno kazalište u Osijeku ; Filozofski fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2014, 299-309
ISBN
978-953-347-012-2
Skup
Krležini dani u Osijeku
Mjesto i datum
Osijek, Hrvatska, 09.12.2013. - 11.12.2013
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Kazalište mladih; Split; repertoar; režiseri
(A Youth Theatre; Split; directors; repertoire)
Sažetak
Gradsko kazalište mladih Split tijekom sedamdeset godina rada mijenjalo je i svoja imena i svoj profil. Od 1953. djeluje pod imenom Titovi mornari, od 1991. pod imenom Kazalište mladih, a od 1994. pod imenom Gradsko kazalište mladih Split. S dva ansambla, amaterskim i profesionalnim, odigralo je više stotina premijernih i repriznih predstava, kako domaćih tako i stranih autora, onih za djecu i onih za ozbiljnu publiku (Shakespeare, Moliere, Čehov, Nušić, Uvodić, Šoljan), u čemu su sudjelovala neka od najpoznatijih glumačkih i redateljskih imena hrvatskoga glumišta (Dvornik, Genda, Vidović, Odak, Mani Gotovac, Sekelez, Bulić, Kljaković, Paro, Simonelli, Tanhofer, I. Marjanović, Z. Ladika, Golovko, Boko, Lemo……). Djelujuću uz HNK u Splitu, Kazalište mladih nije bilo tek pozornica i priprema za daske nacionalne kuće, nego je samostalno gradilo svoju prepoznatljivu repertoarnu politiku, nekad slijedeći trendove domaćih kazališta, nekad idući ispred i okrećući se novim izazovima. Dijelom se tako oslanjalo na dugu tradiciju pučkoga teatra, što se ogleda u izboru pojedinih komada i režijama Vanče Kljakovića, a dijelom i na suvremene režijske koncepcije (Golovko, Paro, Boko, Lemo…), koristeći se kako svojim glumačkim snagama, tako i "posuđujući" od značajnijeg susjeda. Od predstava s najvećim odjekom, kakvim se ne mogu pohvaliti ni naša najpoznatija kazališta, brojem izvedbi izdvaja se Bokin Kazališni sat (preko 500 izvedbi), dok predstave Ljubovnici, Mali libar i Teštament imaju gotovo kultni status i zaštitno su mjesto GKMS. Nerijetko, bile su izazov koji mnoge predstave kazališta iz susjedstva, HNK-a, nisu mogle doseći!
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Znanost o umjetnosti