Pregled bibliografske jedinice broj: 739498
Fenotipska obilježja imunoloških stanica u bolesnika s ishemijskim moždanim udarom
Fenotipska obilježja imunoloških stanica u bolesnika s ishemijskim moždanim udarom, 2014., diplomski rad, diplomski, Medicinski fakultet, Rijeka
CROSBI ID: 739498 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Fenotipska obilježja imunoloških stanica u bolesnika s ishemijskim moždanim udarom
(Phenotypic profile of immune cells in patients with ischemic stroke)
Autori
Benjak, Indira
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Medicinski fakultet
Mjesto
Rijeka
Datum
12.06
Godina
2014
Stranica
38
Mentor
Kučić, Natalia
Ključne riječi
moždani udar; ishemija; imunodepresijski sindrom; imunofenotipizacija
(cerebral stroke; ischemia; immunodepression syndrome; immunophenotyping)
Sažetak
Ciljevi istraživanja: Odrediti vrijednost i zastupljenost CD3+ limfocita T u bolsnika iz periferne krvi 1., 3. i 7.-og dana nakon moždanog udara u skupini s težim, lakšim moždanim udarom i TIA-om, kao i CD3+CD4+ i CD3+/CD8+, CD3+/CD56+, CD3-/CD56 i CD19+ s obzirom na vremenski tijek gledano po grupama. Također smo željeli dokazati imunodepresijski sindrom povezan s ishemijskom ozljedom mozga. Ispitanici i postupci: U studju su uključeni ispitanici oboljeli od ishemijskog moždanog udara u području srednje moždane arterije. Prema NIHSS-u su podijeljeni u 3 skupine prema težini MU-a. 1., 3. i 7.-og dana nakon nastupa simptoma im je uzeta venska krv te su nakon obrade očitani rezultati protočnom citometrijom. Rezultati: Statistički značajna razlika utvrđena je kod CD3+ limfocitima između trećeg i sedmog dana nakon moždanog udara u bolesnika s lakšim moždanim udarom i TIA-om, dok je značajna razlika u CD4+ limfocitima bilježena samo u bolesnika oboljelih od TIA-e. Ne može se utvrditi značajno kretanje vrijednosti u CD3+/CD8+ limfocitnoj subpopulaciji tijekom vremena ni u kojoj skupini bolesnika. Značajan pad u populaciji CD19+ zabilježen je sedmog dana u bolesnika s lakšim MU-om i značajan rast u grupi s teškim MU-om. Najsporije se obnavljaju stanice NKT iako vrijednosti nisu značajne. Postoji značajan porast NK stanica sedmog dana nakon nastupa simptoma u grupi bolesnika s teškim MU-om i TIA-om. Zaključak: Prema navedenim rezultatima moguće je potvrditi imunodepresiju trećeg dana nakon MU, kao i činjenicu da ni CD4+ ni CD8+ limfociti ne mogu govoriti o tijeku bolesti niti težini moždanog udara jer nije potvrđena statistički značajna razlika ni u kojoj grupi s obzirom na vremeni tijek. Postoji povezanost limfocita B, koji su značajnije pali 7.-og dana kod NIHSS<12 i porasli u grupi s NIHSS>12, s citotoksičnim limofocitima čije vrijednosti padaju 7.-og dana u grupi s težim MU-om.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Temeljne medicinske znanosti, Kliničke medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
062-0000000-3540 - Endocitoza MHC molekula I razreda u stanicama inficiranim citomegalovirusom (Kučić, Natalia, MZOS ) ( CroRIS)
845.10.1345
Ustanove:
Medicinski fakultet, Rijeka
Profili:
Natalia Kučić
(mentor)