Pregled bibliografske jedinice broj: 739166
SUZBIJANJE LIČINKI KUKURUZNE ZLATICE (Diabrotica virgifera virgifera LeConte) NOVIM INSEKTICIDIMA ZA TRETIRANJE SJEMENA
SUZBIJANJE LIČINKI KUKURUZNE ZLATICE (Diabrotica virgifera virgifera LeConte) NOVIM INSEKTICIDIMA ZA TRETIRANJE SJEMENA, 2014., diplomski rad, diplomski, Agronomski fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 739166 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
SUZBIJANJE LIČINKI KUKURUZNE ZLATICE (Diabrotica virgifera virgifera LeConte) NOVIM INSEKTICIDIMA ZA TRETIRANJE SJEMENA
(Control of the Western corn rootworm larvae (Diabrotica virgifera virgifera LeConte) with the new seed treatment insecticides)
Autori
Lukšić, Katarina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Agronomski fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
16.09
Godina
2014
Stranica
57
Mentor
Bažok, Renata
Ključne riječi
kukuruz; kukuruzna zlatica; novi insekticidi; tretiranje sjemena; neonikotinoidi
(corn; western corn rootworm; new insecticides; seed treatment; neonicotinoids)
Sažetak
Kukuruz je najznačajnija ratarska kultura u Hrvatskoj. Od štetnika koji ugrožavaju uspješnu proizvodnju te kulture, kukuruzna zlatica (Diabrotica virgifera virgifera LeConte) ističe se kao potencijalno najopasniji. Glavne štete čine ličinke hraneći se korjenjem. Korijen je znatno skraćen, biljka polegne te joj je prinos značajno reduciran. Osim izbjegavanja ponovljene sjetve, primjena insekticida tretiranjem sjemena smatra se ekološki i ekonomski najpovoljnijom metodom suzbijanja. Izbor insekticida izuzetno je ograničen. Za suzbijanje kukuruzne zlatice sa adovoljavajućim učinkom koristili su se noviji insekticidi iz skupine neonikotinoida. Njih je Europska unija privremeno zabranila dok se detaljno ne istraži njihov negativni učinak na oprašivače, naročito pčele (Apis mellifera L.). Stoga je neophodno pronaći nove učinkovite insekticide za tu namjenu. Cilj istraživanja provedenog na dva lokaliteta Međimurske županije bio je utvrditi učinkovitost novih djelatnih tvari insekticida primijenjenih tretiranjem sjemena u suzbijanju kukuruzne zlatice. Istraživanje je provedeno na površinama gdje je kukuruz posijan drugu uzastopnu godinu. U svaki pokus uključeno je 6 varijanti insekticida i netretirana kontrola. Insekticidi sa 4 varijante pokusa ostali su nepoznati, a 2 insekticidne varijante činili su standardni pripravci na osnovi djelatnih tvari teflutrin i klotianidin. Očitavanje je vršeno u četiri navrata. Sklop biljaka i fitotoksičnost očitani su u razdoblju između 20. i 27. svibnja, prisutnost ličinki utvrđena je 6. lipnja, a udio povijenih biljaka i oštećenje korijena ocjenjeni su 16. srpnja. Prikupljeni podaci statistički su obrađeni. Analizom varijance uočen je značajno manji sklop jedino pri prvom očitanju u Ivanovcu na insekticidnom tretmanu 'EXP 5798163 I-AT: 1, 5 mg d.t./s.j. u odnosu na kontrolu. Najveća fitotoksičnost utvrđena je pri istom insekticidu i dozaciji kod drugog očitanja na lokalitetu Gornji Kuršanec dok je najmanju pokazao tretman 'EXP 5798163 I-AT + 'EXPBU 1780: 2, 0 mg d.t./s.j. Polijeganje biljaka nije značajno niti na kontrolama niti na tretmanima pokusnih lokaliteta. Oštećenje korijena prema NIS skali 0-3 na kontrolnim parcelama na oba lokaliteta je iznad ekonomskog praga štetnosti, a u Ivanovcu je 36 % veće nego u Gornjem Kuršancu. Svi korišteni insekticidi pokazali su podjednak uspjeh u sniženju oštećenja korijena što upućuje na zadovoljavajuću učinkovitost ispitivanih insekticida pri uvjetima srednje jake zaraze zlaticom.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)
POVEZANOST RADA
Projekti:
178-1782066-2064 - Sustav procjene rizika-temelj integrirane zaštite kukuruza od štetnika (Bažok, Renata, MZOS ) ( CroRIS)
178-1782066-2065 - Utvrđivanje prostorne distribucije gospodarski važnih štetnika primjenom GIS-a (Igrc-Barčić, Jasminka, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Agronomski fakultet, Zagreb