Pregled bibliografske jedinice broj: 739163
Nove metode u suzbijanju žičnjaka
Nove metode u suzbijanju žičnjaka, 2014., diplomski rad, diplomski, Agronomski fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 739163 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Nove metode u suzbijanju žičnjaka
(New methods for wireworm control)
Autori
Pintar, Ana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Agronomski fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
23.06
Godina
2014
Stranica
30
Mentor
Bažok, Renata
Neposredni voditelj
Kozina, Antonela
Ključne riječi
kukuruz; lovne biljke; prinos; sklop; žičnjaci
(corn; crop density; trap crop; wireworms; yield)
Sažetak
Klisnjaci (Coleoptera: Elateridae) odnosno njihove ličinke, najznačajniji su štetnici kultura rijetkog sklopa. Kukuruz, naša najznačajnija ratarska kultura, smatra se najugroženijom kulturom. Glavne štete očituju se u prorjeđivanju sklopa i smanjenju prinosa. Suprotno većini štetnika čije suzbijanje možemo provoditi nakon napada (kurativno), žičnjake je moguće uspješno suzbiti samo preventivno. Za preventivno suzbijanje nužno je poznavati brojnost žičnjaka prije sjetve ili sadnje, a to je moguće ako se primjene neke od metoda prognoze kojima se određuje brojnost ličinki na parceli. Cilj istraživanja provedenog na području Virovitice bio je utvrditi utjecaj lovnih biljaka na sklop i prinos kukuruza. Kao lovne biljke su korištene pšenica (Triticum aestivum L.) i grašak (Pisum sativum L.). Istraživanje je provedeno na površini na kojoj je pregledom tla prije sjetve utvrđena zaraza sa 16 žičnjaka/m2 što je iznad praga odluke. U svaki pokus uključene su tri varijante insekticida i netretirana kontrola. Varijante pokusa bili su insekticidni tretmani sjemena: teflutrin, tiametoksam, tiametoksam+teflutrin, te netretirana kontrola. Sklop biljaka očitavan je četiri puta u razdoblju između 14. svibnja i 5. lipnja, a berba klipova kukuruza obavljena je 18. listopada. Na kraju vegetacije mjerio se prinos. Prikupljeni podaci o sklopu i prinosu statistički su obrađeni. Analizom varijance ustanovljene su značajne razlike u sklopu i prinosu između kontrolnih varijanti i insekticidnih tretmana u pokusu bez lovnih biljaka. Sklop je na kontroli s zasijanim lovnim biljkama bio viši za 13, 1%, a prinos za 69, 58% u odnosu na kontrolu s kukuruzom kao jedinim usjevom. U pokusu s lovnim biljkama nisu uočene razlike u sklopu i prinosu između insekticida i netretirane kontrole. Dobiveni rezultati upućuju na mogućnost učinkovitog korištenja lovnih biljaka pšenice i graška u suzbijanju žičnjaka u kukuruzu, na način koji je ekološki i ekonomski isplativ.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)
POVEZANOST RADA
Projekti:
178-1782066-2064 - Sustav procjene rizika-temelj integrirane zaštite kukuruza od štetnika (Bažok, Renata, MZOS ) ( CroRIS)
178-1782066-2065 - Utvrđivanje prostorne distribucije gospodarski važnih štetnika primjenom GIS-a (Igrc-Barčić, Jasminka, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Agronomski fakultet, Zagreb