Pregled bibliografske jedinice broj: 738940
Utjecaj lijekova na štitnjaču: transplacentarni prijelaz i djelovanje na fetus
Utjecaj lijekova na štitnjaču: transplacentarni prijelaz i djelovanje na fetus // Gynaecologia et perinatologia : journal for gynaecology, perinatology, reproductive medicine and ultrasonic diagnostics, 23 (2014), Suppl. 2; 26-32 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, stručni)
CROSBI ID: 738940 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj lijekova na štitnjaču: transplacentarni prijelaz i djelovanje na fetus
(The influence of drugs on the thyroid gland: transplacentar crossing and effects on fetes)
Autori
Vitezić, Dinko ; Mršić-Pelčić, Jasenka
Izvornik
Gynaecologia et perinatologia : journal for gynaecology, perinatology, reproductive medicine and ultrasonic diagnostics (1330-0091) 23
(2014), Suppl. 2;
26-32
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, stručni
Ključne riječi
štitnjača; trudnoća; fetus; prijenos kroz posteljicu; lijekovi
(thyroid gland; pregnancy; fetus; transplacental cross; drugs)
Sažetak
Prikazani su učinci lijekova koji mogu uzrokovati klinički značajne poremećaje funkcije štitne žlijezde, s posebnim naglaskom na njihove učinke na embriofetalni razvoj. Analizirani su i učinci na plod lijekova koji se koriste u liječenju poremećaja funkcije štitne žlijezde u trudnoći. Evidetno je da unatoč velikom broju lijekova koji mogu djelovati na hormone štitnjače, relativno mali broj uzrokuje teže funkcionalne poremećaje, kao npr. litij i amjodaron te preparati joda. Prije uvođenja u terapiju navedenih lijekova nužno je učiniti funkcionalne testove štitnjače s ciljem utvrđivanja temeljnog odnosno početnog stanja žlijezde. Nakon toga, potrebne su kontrole svakih šest mjeseci, a po potrebi i češće. Prema današnjim saznanjima, primjena lijekova indiciranih u liječenju hipertireoze u majke kao što su propiltiouracil i metimazol odnosno u liječenju hipotireoze kao što je levotiroksin nije kontraindicirana u trudnoći i dojenju. Postoji određeni rizik za javljanje poremećaja funkcije štitnjače u djeteta kao i drugih anomalija te su stoga neophodne redovite kontrole majke i djeteta, ali generalno se smatra da uz uvjet adekvatnog monitoriranja terapije, korist liječenja majke nadilazi potencijalne rizike za plod.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Medicinski fakultet, Rijeka
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Scopus
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- EMBASE (Excerpta Medica)