Pregled bibliografske jedinice broj: 738891
Preuređenje i proširenje postojećega stalnog postava mineraloško-petrografskih zbirki - cjeloviti muzeološki program
Preuređenje i proširenje postojećega stalnog postava mineraloško-petrografskih zbirki - cjeloviti muzeološki program // Informatica museologica, 42 (2011), (1-4); 78-86 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, stručni)
CROSBI ID: 738891 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Preuređenje i proširenje postojećega stalnog postava mineraloško-petrografskih zbirki - cjeloviti muzeološki program
(Reorganization and Expansion of the Existing Permanent Display of Mineralogical and Petrographic Collections - an Integrated Museological Programme)
Autori
Bukovec, Dragan ; Radanović-Gužvica, Biserka
Izvornik
Informatica museologica (0350-2325) 42
(2011), (1-4);
78-86
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, stručni
Ključne riječi
mineraloško-petrografske zbirke; stalni postav; Hrvatski prirdoslovni muzej
(Mineralogical and Petrographic Collections; Permanent Display; Croatian Natural History Museum)
Sažetak
Mineraloško-petrografski odjel Hrvatskog prirodoslovnog muzeja posjeduje brojne jedinstvene specijalističke zbirke mineraloške i petrografske muzejske građe među kojima se svojom vrijednošću posebice ističu one zbirke koje su utemeljene na dugogodišnjoj znanstveno-istraživačkoj djelatnosti o čemu svjedoči velik broj znanstvenih i stručnih radova objavljenih u priznatim svjetskim časopisima. Nakon višegodišnjeg preuređenja i proširenja stalnog postava mineraloških i petrografskih zbirki u okviru projekta odobrenog i financiranog od strane Gradskog ureda za obrazovanje, kulturu i šport Grada Zagreba, za posjetitelje Muzeja 2011. godine otvoren je potpuno preuređen mineraloško-petrografski stalni postav koji je realiziran u tri etape tijekom kojih su postavljene izložbe koje su ujedno i dio stalnog postava. U prvoj etapi postavljena je izložba «Od zbirke do Muzeja» koja daje pregled povijesnih zbivanja od prvih prikupljenih uzoraka minerala i stijena sve do današnjih dana. Prve zbirke minerala i stijena u Hrvatskoj nastale su amaterskim prikupljenjem prirodnina koje je preraslo u instituciju najprije u okviru Narodnog muzeja, zatim samostalnog Mineraloško-petrografskog muzeja, te kasnije Hrvatskog prirodoslovnog muzeja. Od samoga početka, 1866. godine, zbirke minerala i stijena bile su osnova za razvoj Zagrebačke škole mineralogije i petrografije. Poseban naglasak ove izložbene cjeline je na najznačajnijim ličnostima iz područja mineralogije i petrografije – Ljudevitu Vukotinoviću, Gjuri Pilaru, Miji Kišpatiću, Franu Tućanu Ljudevitu Bariću kao najznačajnijim nosiocima razvoja mineralogije i petrografije u Hrvatskoj. U drugoj etapi postavljena je izložba «Carstvo minerala». Radi se o modernijem i edukativnijem prikazu Sistematske zbirke minerala te najznačajnijih i najljepših specijalističkih mineraloških zbirki. Posebna vrijednost Sistematske zbirke minerala Hrvatskoga prirodoslovnog muzeja ogleda se u raznolikosti mineralnih vrsta i njihovih kristalnih oblika, zastupljenosti minerala iz najpoznatijih svjetskih nalazišta od kojih su neka tipski lokaliteti, a pojedini primjerci minerala su holotipovi - primjerci na kojima su po prvi puta određena svojstva tog minerala. U završnoj, trećoj etapi postavljena je izložba “Stjenoviti planet Zemlja” koja prikazuje prvenstveno sistematiku stijena tj. tri glavne petrografske zbirke Hrvatskog prirodoslovnog muzeja koje zastupaju tri glavne skupine stijena magmatske, sedimentne i metamorfne stijene. Osim sistematike stijena, ova izložbena cjelina sadrži i prikaz svemira i postanka planete Zemlje, a poseban dodatak su zbirke izvanzemaljske materije (meteorita), vezuvskih lava i speleotema (siga).
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Geologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Hrvatski prirodoslovni muzej