Pregled bibliografske jedinice broj: 73832
Geokemijske karakteristike dijela jugoistočne Bosne na osnovu analize Stream-sedimenata
Geokemijske karakteristike dijela jugoistočne Bosne na osnovu analize Stream-sedimenata // Geološki glasnik, 31-32 (1987), 144-154 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 73832 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Geokemijske karakteristike dijela jugoistočne Bosne na osnovu analize Stream-sedimenata
(Geochemical properties of part of SE-Bosnia on the basis of stream-sediment analysis)
Autori
Jelić, Nikola ; Halamić, Josip
Izvornik
Geološki glasnik (0350-235X) 31-32
(1987);
144-154
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
geokemija; vodotočni sedimenti JI-Bosna
(geochemistry; stream-sediment; SE Bosnia)
Sažetak
Geokemijski istraživano područje nalazi se u jugoistočnom dijelu SR Bosne i Hercegovine i zauzima površinu od oko 580 km2. U geološkoj građi tog područja sudjeluju većim dijelom tvorevine karbona i permotrijasa u zapadnom i centralnom dijelu, dok naslage trijasa i jure zauzimaju većinom južne i sjeveroistočne dijelove. U centralnom dijelu, sjeverno od Čajniča, intrudirali su u paleozojske tvorevine amfibolski graniti i albitski sijeniti, a u istočnom dijelu, sjeverozapadno od Rudog, nalaze se ultramafiti jurske vulkanogeno-sedimentne formacije.
Kao medij ispitivanja korišten je sekundarno oreol rasijavanja, odnosno strem sedimenti, koji su uzorkovani na 300 lokaliteta u hidrografskoj mreži. Na propisno pripremljenim uzorcima određivanje sadržaja 19 mikroelemenata izvršeno je korištenjem emisione spektrografije na spektrografu PGS-2 (Carl Zeiss-DDR). Za mikroelemente Pb, Zn, Cu, Sb, Ba, Ni, Co, Cr i Mo izračunati su matematičko-statistički pokazatelji distribucije. Korištenjem rezultata matematičko-statističke raspodjele indikativnih sadržaja mikroelemenata Pb, Zn, Cu i Sb, te geokemijskih karakteristika analiziranih mikroelemenata (apsolutnog sadržaja, valentnosti, radijusa iona, rastvorljivosti, migrativnosti i dr.), kao i rezultata dosadašnjih istraživanja geološke građe terena izdvojene su uvjetno perspektivne i perspektivne površine na kojima bi detaljnim geokemijskim, geofizičkim i geološkim istraživanjima trebalo očekivati utvrđivanje postojenja skrivenih, uglavnom kompleksnih polimetalnih ruda, a naročito u centralnom dijelu istraživanog prostora (u srednjem slivu rijeke Janjine), gdje se nalaze otkriveni intruzivi-(sijenograniti), koje su ranije istraživači okarakterizirali kao rudonosnu formaciju. Detaljnim geokemijskim istraživanjima u mjerilu 1:10.000 ili 1:5.000 (analize sekundarnog i primarnog oreola rasijavanja po profilima) i geofizičkim ispitivanjima(geoelektrične metode) prethodila bi detaljna geološka analiza litofacijesnih i strukturnih odnosa na podlozi 1:5.000.
Izvorni jezik
Hrvatski