Pregled bibliografske jedinice broj: 738081
Ratna skloništa u Vukovaru 1991. godine - crtice za povijest Vukovarske bitke
Ratna skloništa u Vukovaru 1991. godine - crtice za povijest Vukovarske bitke // Hrvatski istok u Domovinskom ratu - iskustva, spoznaje i posljedice / Brekalo, Miljenko (ur.).
Zagreb : Osijek: Institut društvenih znanosti Ivo Pilar, Sveučilište J. J. Strossmayera, Odjel za kulturologiju, Ogranak Matice hrvatske Osijek, 2014. str. 46-48 (predavanje, nije recenziran, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 738081 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Ratna skloništa u Vukovaru 1991. godine - crtice za povijest Vukovarske bitke
(War Shelters in Vukovar in 1991 - Sketches for the History of Vukovar Battle)
Autori
Živić, Dražen ; Hubalek, Ivan
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Hrvatski istok u Domovinskom ratu - iskustva, spoznaje i posljedice
/ Brekalo, Miljenko - Zagreb : Osijek : Institut društvenih znanosti Ivo Pilar, Sveučilište J. J. Strossmayera, Odjel za kulturologiju, Ogranak Matice hrvatske Osijek, 2014, 46-48
ISBN
978-953-7964-17-7
Skup
Prvi interdisciplinarni znanstveno-stručni skup s međunarodnim sudjelovanjem "Hrvatski istok u Domovinskom ratu - iskustva, spoznaje i posljedice
Mjesto i datum
Osijek, Hrvatska, 04.12.2014. - 05.12.2014
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
Vukovar; Vukovarska bitka; skloništa; civilno stanovništvo; ranjenici
(Vukovar; Vukovar battle; shelters; civilians; the wounded)
Sažetak
U radu će se, na temelju arhivskih izvora, svjedočanstava sudionika obrane Vukovara te do sada objavljene literature i dokumenata, rekonstruirati, prikazati i pojasniti broj, tipologija, teritorijalni razmještaj i organizacija sustava ratnih skloništa u Vukovaru tijekom ljeta i jeseni 1991. godine. Tipološki gledano, ratna se skloništa u Vukovaru mogu podijeliti u četiri osnovne i najbrojnije skupine: (1) izgrađena i uređena atomska skloništa, (2) podrumi i sutereni u tvorničkom kompleksu „Borovo“, (3) stari podrumi u vukovarskim prapornim/lesnim naslagama te (4) podrumi u obiteljskim kućama i višestambenim zgradama. U njima je tijekom napada JNA i srpskih paravojnih postrojbi na Vukovar zaštitu našlo 10 do 15 tisuća civila, uglavnom žena, djece, nemoćnih i starijih osoba. Posebnu skupinu skloništa čini Vukovarska ratna bolnica i Rezervna ratna bolnica u zgradi Borovo Commerca u tvorničkom kompleksu „Borovo“. Primarna uloga ovih skloništa bila je zdravstvena skrb i smještaj ranjenika. Život u skloništima nije bio lagan i bez opasnosti po gubitak života ili ranjavanje, ali je u datim okolnostima bio izvrsno organiziran, relativno dobro logistićki osiguran (hrana, voda, odjeća), u njima se pružala adekvatna medicinska pomoć, a po potrebi i mogućnostima i duhovna potpora (svete mise). S obzirom na veliku ulogu koju su ratna skloništa imala tijekom obrane Vukovara, osobito u kontekstu zaštite civilnog stanovništva i ranjenika, ujedno i njihove nedovoljne istraženosti, tema ovoga priopćenja znanstveno je relevantna i aktualna.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Demografija, Povijest
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Institut društvenih znanosti Ivo Pilar, Zagreb
Profili:
Dražen Živić
(autor)