Pregled bibliografske jedinice broj: 737012
Seizmička analiza i rekonstrukcija zgrade Admiraliteta u Puli
Seizmička analiza i rekonstrukcija zgrade Admiraliteta u Puli, 2014., diplomski rad, diplomski, Građevinski fakultet, Rijeka
CROSBI ID: 737012 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Seizmička analiza i rekonstrukcija zgrade Admiraliteta u Puli
(Seismic analysis and reconstruction of the Admiralitet building in Pula)
Autori
Rubil, Anita
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Građevinski fakultet
Mjesto
Rijeka
Datum
03.10
Godina
2014
Stranica
117
Mentor
Čaušević, Mehmed
Ključne riječi
Seizmička analiza; Linearna metoda ekvivalentnih statičkih sila; Modalna analiza; Projektni spektar odziva; Kamena zidana zgrada;
(seismic analysis; linear lateral force method of analysis; modal (pushover) analysis; design response spectrum; stone masonry building)
Sažetak
Postojeća zidana konstrukcija zgrade Admiraliteta u Puli je rađena u vrijeme secesije te shodno toj lokaciji i vremenu građenja usvojeni su seizmički parametri i osnovni parametri nosivosti elemenata nosive konstrukcije. Djelovanja na konstrukciju određena su prema EN: 1990, EN 1991-1 i EN 1998-1. U izračunu je korišten softverski paket STAAD. Građevina je građena na tlu razreda A. Primijenjena je najnovija karta s vrijednostima seizmičkih ubrzanja prema Nacionalnom dodatku za primjenu EN 1998-1 u Hrvatskoj. Temeljenje na stijeni vapnencu, σdop =500 kN/m2. Za izradu planova pozicija noseće konstrukcije i modela za izračun reznih sila i deformacija korišteni su postojeći nacrti konstrukcije. Zadana zidana konstrukcija je prema kriterijima iz EN 1998-1 regularna te je izračunata za seizmičku proračunsku kombinaciju linearnom statičkom metodom ekvivalentnih statičkih sila (spektar iz EN 1998-1). Korištenjem programa STAAD provedena je kontrola naprezanja u zidovima prizemlja prema ukupnoj poprečnoj sili u nivou gornjeg ruba temelja dobivenoj prema seizmičkoj proračunskoj situaciji. Ista analiza je provedena i ručno. Za dopuštena naprezanja u ziđu korištene su vrijednosti iz literature. Izračun konstrukcije je proveden za krajnje granično stanje i granično stanje uporabivosti. Istražene su mogućnosti programa STAAD za izračune konstrukcije linearnom dinamičkom metodom (modalna analiza), nelinearnom statičkom te nelinearnom dinamičkom metodom koristeći spektar nekog stvarnog potresa iz biblioteke programa STAAD.
Izvorni jezik
Engleski
Znanstvena područja
Geologija, Građevinarstvo, Temeljne tehničke znanosti
Napomena
Rezultati prezentirani u ovom radu rađeni su u sklopu istraživanja "Razvoj konstrukcija povećane pouzdanosti obzirom na potres" uz financijsku potporu Sveučilišta u Rijeci (broj 402-01/14-01/11).