Pregled bibliografske jedinice broj: 736762
Uloga FENO testa u kontroli astme
Uloga FENO testa u kontroli astme // KNJIGA SAŽETAKA / Hrvatski liječnički zbor, Hrvatsko pulmološko društvo (ur.).
Zagreb: Hrvatski liječnički zbor ; Hrvatsko pulmološko društvo, 2008. str. 21-21 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 736762 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Uloga FENO testa u kontroli astme
(The role of the FENO test in asthma control)
Autori
Kupanovac, Željko ; Krička, Ozren ; Flego, Veljko ; Matanić Lender, Dubravka ; Bulat-Kardum, Ljiljana ; Plavec, Davor.
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
KNJIGA SAŽETAKA
/ Hrvatski liječnički zbor, Hrvatsko pulmološko društvo - Zagreb : Hrvatski liječnički zbor ; Hrvatsko pulmološko društvo, 2008, 21-21
Skup
42. stručno-znanstveni skup hrvatskih pulmologa s međunarodnim sudjelovanjem
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 16.10.2008. - 19.10.2008
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
FENO test; astma
(FENO test; asthma)
Sažetak
Cilj: Usporediti vrijednosti frakcije izdahnutog NO-a (FENO) u naših bolesnika s astmom s rezultatima ACT upitnika (subjektivne procjene bolesnika o postignutoj kontroli bolesti) te s nalazima spirometrijskih mjerenja, a sve u cilju postizanja potpune kontrole astme. Materijal i metode: Tijekom 2008. godine FENO je mjeren u 78 bolesnika (55 žena i 23 muškarca, starosti 17-75 godina) od kojih je 58 s alergijskom astmom. Od toga broja 66 ispitanika imalo je već postavljenu dijagnozu astme, te je u tih ispitanika test učinjen u cilju praćenja kontrole bolesti. Spirometrija je provedena temeljem ATS/ERS standarda te su u procjeni korištene vrijednosti FEV1 i MEF50 iskazane kao % od očkivane vrijednosti (FEV1% i MEF50%). Svi su bolesnici samostalno ispunili prije istog pregleda ACT upitnik. Rezultati: U 66 bolesnika u kojih je ranije postavljena dijagnoza astme (5 povremena, 61 trajna astma) te koji su primali svoju redovitu terapiju, nije utvrđena statistički značajna korelacija između ACT-a, FENO-a i spirometrije, ali je utvrđena statistički značajna razlika za ACT i FENO među skupinama ovisno o preporučenoj promjeni terapiji (step-up i step-down). U ostalih 12 bolesnika utvrđene su srednje vrijednosti (SD) ACT-a od 16, 7(5, 1), FENO-a 60, 7(63, 8) ppb, FEV1 89, 8(29, 6)%, MEF50 76, 6(36, 3)% te je utvrđena značajna korelacija između ACT-a, FENO-a i spirometrije. Zaključak: U našim prvim kliničkim iskustvima FENO test se pokazao kao jednostavna i neinvazivna pretraga koja nam omogućuje dodatnu informaciju o kontroli bolesti te suradljivosti bolesnika te time omogućuje bolji terapijski pristup bolesniku s astmom u skladu s GINA smjernicama, do postizanja te za održanje potpune kontrole astme.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Klinički bolnički centar Rijeka
Profili:
Ljiljana Bulat-Kardum
(autor)
Željko Kupanovac
(autor)
Davor Plavec
(autor)
Dubravka Matanić Lender
(autor)
Veljko Flego
(autor)