Pregled bibliografske jedinice broj: 735889
Utjecaj interferenata na odziv novog potenciometrijskog senzora za određivanje anionskih tenzida
Utjecaj interferenata na odziv novog potenciometrijskog senzora za određivanje anionskih tenzida, 2014., diplomski rad, preddiplomski, Odjel za kemiju, Osijek
CROSBI ID: 735889 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj interferenata na odziv novog potenciometrijskog senzora za određivanje anionskih tenzida
(The influence of interferences on response of the new potentiometric sensor for anionic surfactant determination)
Autori
Fržić, Ivana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, preddiplomski
Fakultet
Odjel za kemiju
Mjesto
Osijek
Datum
12.09
Godina
2014
Stranica
19
Mentor
Samardžić, Mirela
Neposredni voditelj
Galović, Olivera
Ključne riječi
anionski tenzidi; potenciometrijske titracije; tenzidno-selektivne elektrode; odziv elektrode; interferenti
(anionic surfactants; potenciometric titrations; surfactant-selective electrodes; response of the electrode; interfering substances)
Sažetak
Tenzidi su površinski aktivne tvari koje se sastoje od hidrofilnog i hidrofobnog dijela. Dijele se na anionske, kationske, neionske i amfolitske tenzide. Anionski tenzidi su najzastupljeniji i najčešće se koriste u obliku praškastih detergenata jer lako uklanjaju mrlje sa odjeće. Osjetljivi su na tvrdoću vode. Tenzidi se mogu analizirati titracijskim, spektrofotometrijskim i kromatografskim metodama te metodom injektiranja u protok. Određivanje završne točke titracije i analiza tenzida najčešće se provode potenciometrijskim titracijama koje koriste tenzidno-selektivne elektrode. Membrana koja je korištena za određivanje utjecaja interferenata na odziv elektrode sadrži ionski par dimetildioktadecilamonijev-tetrafenilborat (DMDODA-TPB). Mjeren je odziv na natrijev dodecilsulfat (NaDDS) koncentracije 5 x 10-4 mol/dm3. Ispitan je utjecaj nekoliko interferenata na odzivne karakteristike NaDDS- a. Kao interferenti korišteni su: natrijev sulfat (Na2SO4), natrijev acetat (CH3COONa), natrijev hidrogensulfat monohidrat (NaHSO4 × H2O), natrijev karbonat (Na2CO3) i natrijev hidrogenkarbonat (NaHCO3) koncentracija 1×10-2 mol/dm3.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Sveučilište u Osijeku - Odjel za kemiju