Pregled bibliografske jedinice broj: 735671
Hrvatska udruga za Alzheimerovu bolest - naših prvih 15 godina
Hrvatska udruga za Alzheimerovu bolest - naših prvih 15 godina // Neurologia Croatica 63 (Suppl. 2) - Abstracts of the Croatian Congress on Alzheimer’s Disease (CROCAD-14) with International Participation / Šimić, Goran ; Mimica, Ninoslav (ur.).
Zagreb: Denona, 2014. str. 134-134 (poster, domaća recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 735671 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Hrvatska udruga za Alzheimerovu bolest - naših prvih 15 godina
(Alzheimer Croatia - our first 15 years)
Autori
Mimica, Ninoslav ; Dajčić, Mira ; Šimić, Goran ; Huić, Tomislav ; Lacko, Marija ; Ozmec, Smiljana ; Presečki, Paola ; Dajčić, Tajana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Neurologia Croatica 63 (Suppl. 2) - Abstracts of the Croatian Congress on Alzheimer’s Disease (CROCAD-14) with International Participation
/ Šimić, Goran ; Mimica, Ninoslav - Zagreb : Denona, 2014, 134-134
Skup
Hrvatski kongres o Alzheimerovoj bolesti s međunarodnim sudjelovanjem (CROCAD-14)
Mjesto i datum
Brela, Hrvatska, 01.10.2014. - 04.10.2014
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Alzheimerova bolest; HUAB; edukacija populacije; usluge udruge; AB; sudjelovanje u krovnim udrugama
(Alzheimers disease; Alzheimer Croatia; education population; services association; AD; participation in the umbrella associations)
Sažetak
Hrvatska udruga za Alzheimerovu bolest (HUAB) osnovana je 1999. godine u Zagrebu, te od tada kontinuirano radi na dobrobiti oboljelih od Alzheimerove bolesti, njihovih njegovatelja i obitelji. Nastojimo podići svjesnost o bolesti, educirati populaciju, te se boriti protiv stigme koju ova bolest još uvijek nosi. Aktivnosti koje HUAB provodi su prvenstveno savjetodavne, i to preko SOS-linije ali i kroz Savjetovalište u sklopu svog prostora u Vlaškoj 24 u Zagrebu. HUAB je do sada tiskao veći broj edukativnog materijala, brošura, letaka, održane su brojne javne tribine, predavanja, nastojalo se biti prisutno u medijima, a također je organizirano i više stručnih sastanaka, konferencija i kongresa. HUAB je danas prisutan na društvenim mrežama, ima posjećenu web-stranicu i svoj blog. Aktivisti HUAB-a su ukazali da kada je riječ o AB, ne radi se o rijetkom poremećaju, već naprotiv, se radi o javno- zdravstvenom prioritetu, koji će u skoroj budućnosti poprimiti sva obilježja prave epidemije. Stoga je HUAB odlučan ustrajati i nadalje u pomaganju svojih članova, oboljelih osoba od demencije i njihovih njegovatelja te članova obitelji, jer puno je još toga u našem društvu ostalo nedovoljno dobro regulirano, od toga da ovi bolesnici još uvijek nemaju bez ograničenja dostupnu svu potrebnu standardnu farmakoterapiju, pa do nedostatnih smještajnih kapaciteta za ove bolesnike u bolnicama i domovima, te do nereguliranih prava glede invalidnosti koju bolest donosi. Punopravnim sudjelovanjem u krovnim udrugama kao što su Alzheimers Disease International, Alzheimer Europe i European Brain Council, HUAB aktivno sudjeluje u kreiranju nacionalne, ali i globalne politike skrbi za oboljele od AB i njihovih obitelji. Zaključno se može kazati da je u dosadašnjih 15 godina rada HUAB-a, kao nevladine neprofitne organizacije, napravljeno puno na planu podizanja svjesnosti o AB te poboljšanju kvalitete života oboljelih, njegovatelja i njihovih obitelji, no pred volonterima Udruge svakako je još puno toga za što se još trebaju izboriti, kako bi svojim članovima olakšali život s ovom teškom bolešću.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Temeljne medicinske znanosti, Kliničke medicinske znanosti, Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita
Napomena
Indexed / Abstracted in: SCOPUS
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Medicinski fakultet, Zagreb,
Klinika za psihijatriju Vrapče,
Psihijatrijska bolnica "Sveti Ivan" Zagreb