Pregled bibliografske jedinice broj: 735627
Sigiurnost osoba oboljelih od demencije - procjena rizika za pad
Sigiurnost osoba oboljelih od demencije - procjena rizika za pad // Neurologia Croatica 63 (Suppl. 2) - Abstracts of the Croatian Congress on Alzheimer’s Disease (CROCAD-14) with International Participation / Šimić, Goran ; Mimica, Ninoslav (ur.).
Zagreb: Denona, 2014. str. 119-119 (poster, domaća recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 735627 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Sigiurnost osoba oboljelih od demencije - procjena rizika za pad
(Security of patients with dementia - evaluation risk of fall)
Autori
Debogović, Siniša ; Sušac, Jelena ; Mimica, Ninoslav
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Neurologia Croatica 63 (Suppl. 2) - Abstracts of the Croatian Congress on Alzheimer’s Disease (CROCAD-14) with International Participation
/ Šimić, Goran ; Mimica, Ninoslav - Zagreb : Denona, 2014, 119-119
Skup
Hrvatski kongres o Alzheimerovoj bolesti s međunarodnim sudjelovanjem
Mjesto i datum
Brela, Hrvatska, 01.10.2014. - 04.10.2014
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
rizik od pada; starije osobe; rizični čimbenici; Morseova skala
(the risk of fall; elderly persons; risk factors; Morse scale)
Sažetak
U starenju se smanjuje maksimalni funkcionalni kapacitet i obrambena sposobnost reagiranja na okolni stres, a povećavaju se patofiziološke i biokemijske promjene koje su predispozicija za razvoj kroničnih bolesti i stanja (kao što su presbiopija, osteoporoza, atrofija mišićne mase...) što u velikoj mjeri utječe na smanjenu pokretljivost i rizik za pad. Padovi su jedan od najznačajnih i najozbiljnijih problema s kojim su suočene osobe oboljele od demencije, a da nisu svjesne vlastitog rizika i značaja pada. Podaci za opće populaciju kazuju da oko 35-40% građana u dobi od 65 godina padne jednom godišnje, 1-2% padova imaju za posljedicu frakuturu kuka, 5-15% padova je praćeno teškim povredama. Opći čimbenici rizika za pad po NANDA- i (North American Nu-rsing Diagnosis Association) su: prijašnji padpvi, uporaba invalidskih kolica, dob iznad 65 godina, žene starije dobi, samački život, proteza donjih ekstremiteta, uporaba pomagala za kretanje (hodalica, štaka). U njih, postoje I brojni fiziološki kao i okolišni rizični čimbenici. Procjena rizika za pad je važan instrument za kontrolu kvalitete rada u sestrinstvu. Kod pacijenata oboljelih od demencije treba se redovito vršiti po dolasku u zdravstvenu ustanovu, pri premještaju pacijenta, pri svakoj promjeni stanja pacijenta te nakon pada. U tu svrhu se koriste dvije skale. Morseova skala se sastoji od šest čestica koje se procjenjuju (prethodni padovi, druge medicinske dijagnoze, pomagala pri kretanju, infuzija, stav/premještanje, mentalni status) te je mogući raspon bodova od 0 do 125 na temelju čega se utvrđuje razina potencijalnog rizika. Hendrichova skala se sastoji se od sedam čestica koje se procjenjuju i različito boduju (konfuzija/dezorijentiranost, depresija, poremećaji eliminacije, vrtoglavica, spol pacijenta, uporaba antiepileptika i/ili benzodiazepina, smanjena pokretljvost/opća slabost), a odabir intervencija je baziran na području rizika. Primjenom navedenih skala se može uvelike pridonijeti očuvanju sigurnosti pacijenta i podići kvalitetu rada medicinskih sestara na višu razinu te ujedno sudjelovati u smanjenju neplaniranih financijskih izdataka zdravstvene ustanove.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Medicinski fakultet, Zagreb,
Klinika za psihijatriju Vrapče